Det tidligere mangeårige folketingsmedlem Mogens Camre er død. Han blev 80 år.

Det oplyser hans familie til Ritzau.

Mogens Camre afgik ved døden mandag.

BT skrev i efteråret, at politikeren var alvorligt syg. Han sad i Gladsaxe Byråd til sin død, men havde orlov på grund af sygdom.

Mogens Camre var kendt som en kontroversiel og ofte provokerende politiker. I de senere år vakte han en del opsigt med sine udtalelser om indvandring og islam.

De første skridt til et lang liv i politik tog han i 1967, da han blev færdig som cand. polit. fra Københavns Universitet med årets højeste gennemsnit. Samme år blev han formand for den socialdemokratiske studenterorganisation Frit Forum, og året efter blev han valgt til Folketinget.

Her repræsenterede han Socialdemokratiet indtil 1987 og havde en fremtrædende rolle som blandt andet finansordfører.

Ved valget i 1988 røg han ud, og fik job i Finansministeriet, hvor han også havde arbejdet som ung.

I 1999 meldte han sig ud af Socialdemokratiet og ind hos Dansk Folkeparti, som han repræsenterede i Europaparlamentet fra 1999-2009, hvor Morten Messerschmidt overtog hans rolle som spidskandidat for partiet i EU. De to havde et særligt far-søn-forhold, og den unge Messerschmidt begyndte sin karriere i Bruxelles med at arbejde som assistent for Camre i starten af 00'erne.

Camre opnåede igen valg til Folketinget i 2007, denne gang for Dansk Folkeparti, men han nedlagde sit mandat dagen efter valget for at fortsætte i Europaparlamentet.

Som sagt gjorde Mogens Camre sig flere gange bemærket med sine offentlige udtalelser om indvandringen fra muslimske lande.

Han blev flere gange anmeldt for racisme, og hans stærke udtalelser kostede ham adskillige dagbøder og trusler om eksklusion fra Dansk Folkeparti.

Det blev dog aldrig til noget, hvilket gennem tiden har fået flere politiske kommentatorer til at gætte på, at Mogens Camre nød en særlig anerkendelse i partiet.

Så sent som i efteråret gjorde Camre sig bemærket, da han i et opslag på Facebook foreslog, at personer, der angriber politiet, burde skydes.

Opslaget kom som en reaktion på et skyderi på Christiania, hvor tre personer blev ramt af skud - to af dem betjente.

Mogens Camre skrev flere bøger.

Han var gift tre gange. Blandt andre med forfatteren Vita Andersen, og deres ægteskab blev en del omtalt i medierne. De fik tre børn sammen. I alt efterlader Camre sig syv børn.

Ifølge tv2.dk led Mogens Camre af den sjældne motoriske nervecellesygdom ALS.