Familien Aasberg har to piger. Rikke blev konfirmeret for seks år siden - weekenden efter havde de indbrud. Mette blev konfirmeret søndag - tirsdag var der ubudne gæster.
Denne gang var familien imidlertid forberedt. Troede de. De lod ikke pengene til serveringspersonalet ligge på køkkenbordet i en konvolut, og far - Kalle Aasberg - havde taget de 18.000 kroner, som datteren Mette havde fået i konfirmationsgave, med på arbejde mandag. Så familien havde garderet sig.
Troede de.
For tirsdag - to dage efter Mettes konfirmation - havde familien i Ellebæk indbrud.
- Det er da påfaldende. Jeg tror, der er nogen, der sidder og studerer konfirmandlisterne nøje, siger Kalle Aasberg til Dagbladet Holstebro-Struer.
Hos lokalpolitiet i Holstebro har man studset over sagen, fortæller vicepolitikommissær Lilian Jensen.
- Vi ser nogle gange, at hjem, hvor ejerne har skrevet på eksempelvis Facebook, at de er ude at rejse, bliver udsat for indbrud. Men vi har ikke set lignende sager, hvor det virker som om, tyvene er gået målrettet efter hjem, hvor en beboer lige er blevet konfirmeret.
Politiet opfordrer alligevel til, at konfirmander hurtigst muligt sætter deres kontante gaver i banken.
- Det er det mest sikre sted, siger Lilian Jensen.
Ved det første indbrud for seks år siden havde tyvene brudt vinduet op med en murerske i et af børneværelserne og var sluppet af sted med et kamera og penge til serveringspersonalet, som lå i en kuvert på køkkenbordet.
Anden gang var tre vinduer forsøgt brudt op med et koben, og et terrassevindue baldret. Udbyttet blev på en One Direction-parfume, forældrenes kontanter og de penge, som Mette ikke fik fyret af på Blå Mandag.
- Og så havde indbrudstyven spist en rugbrødsklemme med hamburgerryg og mayonnaise, som havde ligget i Mettes skoletaske siden fredag. Den må have dampet godt, så jeg håber, at han har fået tynd mave, siger Kalle Aasberg, som havde taget fri fra arbejde i går torsdag for at få omkodet alle låse.