Jannik Vestergaard kan være på vej mod debut på det tyske fodboldlandshold.
Det påstår det britiske internetmedie HITC Sport.
»Löw overvejer at ringe til Vestergaard,« skriver HITC Sport, der har sine oplysninger fra anonyme kilder.
Og Jannik Vestergaard, der repræsenterede Danmark under sommerens U21-slutrunde i Tjekkiet, og som i øjeblikket har stor succes i Bundesliga-klubbens Werder Bremen, er ikke uinteresseret.
Da han før det danske A-landsholds kampe i EM-kvalifkationen mod Albanien og Armeninen ikke blev udtaget, sagde han, at han overvejede et nationalitetsskifte, der er muligt, da hans mor er født i Tyskland.
»At spille for Danmark har altid været en drengedrøm. Men der er en teoretisk chance for at spille for Tyskland. Og det kan jeg egentlig godt forestille mig,« blev Jannik Vestergaard af den tyske tabloidavis Bild citeret for at sige.