Målmændene Søren Haagen og Kasper Hvidt har begge meldt fra, og det samme har anfører Joachim Boldsen og Morten Bjerre. Endvidere trues holdet af afbud fra Christian Hjermind.

Kasper Hvidt meldte allerede afbud for to uger siden på grund af manglende motivation.

Nu har en Søren Haagen helt uden selvtillid valgt det samme.

"I min nuværende tilstand kan jeg ikke tilføre holdet noget. EM og tiden derefter har ikke været speciel sjov. Det har hele tiden været lige ved og næsten. Pyskisk føler jeg mig fuldstændig nedslidt.

Jeg er utrolig ked af det, men trænger til en lang pause, hvor jeg kan få lysten, ikk'? Så håber jeg, at landstræner Torben Winther mener, jeg er god nok, når det går løs efter ferien," siger Søren Haagen.

Anfører Joachim Boldsen kunne i aftes fortælle landstræneren, at den er helt gal med knæet.

"Tre til seks ugers pause lyder dommen foreløbig på. Ved et træningsuheld i fredags gik det ud over slimsækken i det højre knæ. Desuden forstrakte jeg ledbåndet. Foreløbig har klubben bedt mig om at blive hernede for at blive behandlet. Tidspunktet er meget uheldigt," siger Joachim Boldsen.

Hans holdkammerat Claus Jacob Jensen sad også udenfor i Grosswallstadts sidste kamp i går.

"Jeg har fået en meniskenskade. En scanning i løbet af mandagen skal vise, om jeg skal opereres," siger den kommende GOG-spiller.

Morten Bjerres afbud har stået klart siden en undersøgelse i København i sidste uge, mens Christian Hjermind ikke spillede for Flensborg i går på grund af sin rygskade. Skaden har Hjermind pådraget sig ved et forkert løft. Han prøvede at varme op i går i Eisenach, men det var umuligt at spille.

Nu skulle det være sikkert, at der bliver comeback til Klavs Bruun Jørgensen, der har stor mod på opgaverne.

Torben Winther risikerer også at skulle se bort fra Peter Nørklit i kampene sidst i denne uge i Belgien, men det bliver først afgjort senere på ugen, når man finder ud af, hvor mange finalekampe, der skal spilles om det spanske mesterskab.

"Vi tabte den anden kamp i Barcelona 28-24, men blev storbortdømt. Ved stillingen 23-23 fik vi tre røde kort og spillede de sidste fire minutter med kun fire markspillere," fortæller Peter Nørklit.

Han kom på banen ved stillingen 6-1 til Barca og stod stærkt i resten af kampen med 16 redninger bl.a. et straffekast fra Masip.

"Jeg er sikker på, at vi vinder hjemmekampene tirsdag og torsdag, og så skal den femte og afgørende kamp spilles på søndag i Barcelona," siger Peter Nørklit.