Det kan koste kræftramte børn og andre med et svækket immunforsvar livet, når stadig flere danske forældre vælger ikke at lade deres børn vaccinere.

Sådan lyder advarslen fra flere eksperter i Kristeligt Dagblad lørdag, efter avisen fredag beskrev, hvordan en voksende skepsis mod blandt andet mæslingevaccination lige nu spreder sig i Danmark.

Det kan især gå ud over kræft-, hjerte- og lungepatienter, hvis modviljen mod vaccination bliver ved med at sprede sig, forklarer professor ved Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet Hans Stødkilde-Jørgensen:

»Man kan være hundesyg i forvejen, og får man en mæslingesygdom, bliver den svær at stå igennem. Alene det bør være nok til at overbevise andre forældre om at vaccinere deres børn,« siger han til Kristeligt Dagblad.

Han bakkes op af Jens Lundgren, klinisk professor ved Københavns Universitet og Rigshospitalet.

Ifølge Jens Lundgren udsætter man de svageste børn og voksne i samfundet for livsfare, hvis man vælger vaccinen fra.

Kun otte ud af ti børn i Danmark får den såkaldte MFR-vaccine mod mæslinger, fåresyge og rød hunde. Det er færre end i Norge og Sverige og betyder, at Danmark ikke kan leve op til WHOs målsætning om at udrydde mæslinger i 2015, skriver Politiken lørdag.

Ifølge Statens Serum Institut skal 95 procent af en børneårgang vaccineres, før mæslinger kan udryddes.