Mangemillionær slår ikke hånden af Kurt Thorsen
Mangemillionær slår ikke hånden af Kurt Thorsen
Mangemillionær slår ikke hånden af Kurt Thorsen
Slåfejl rettet
----------------------------------
Udlandsdanskeren og mangemillionæren Finn Harald Simonsen har stadig tillid til Kurt Thorsen, skriver Berlingske Tidende.
Trods byrettens strenge dom, ser Simonsen gerne, at Kurt Thorsen fortsætter på posten som bestyrelsesformand i det børsnoterede spanske selskab United Dutch, hvor Simonsen selv er hovedaktionær.
I United Dutch har Kurt Thorsen fået én enkelt opgave:
Han skal forsøge at klemme en passende erstatning ud af en tidligere direktør i selskabet, der solgte vin- og sherryselskabet Garvey ud af United Dutch, puttede fortjenesten i inderlommen og stak af.
- United Dutch er ikke fem flade øre værd, hvis ikke der er en person i ledelsen, der kender de spanske forhold, og som kan tage sig af den vigtige sag. Det kan Kurt Thorsen, hvis han ellers får lov til at beholde sit pas, siger Finn Harald Simonsen.
/ritzau/