Det blev til lige ved og næsten for den 21-årige bornholmer Magnus Cort fra Team CULT Energy, da han på fjerde etape af Tour des Fjords i Norge blev nummer to efter hjemmebanefavoritten Alexander Kristoff, der snød danskeren i spurten til sidst.

Cort kan dog glæde sig over, at han fortsat har førertrøjen i etapeløbet. Dermed nærmer det sig en samlet sejr til den unge dansker, der er spået en stor fremtid i cykelsporten.

Også Michael Valgren fra Tinkoff-Saxo var med i finalen i dagens etape. Han sluttede som nummer fire.

Etapen var en hektisk én af slagsen med mange udbrud, og da feltet skulle over en mindre stigning kort før mål, skete den helt store udskilning. En 20 mand stor gruppe med Cort, Kristoff og Valgren i blandt var alene tilbage tilbage.

Og blandt dem var det altså nordmanden, der var stærkest i afgørelsens stund. Det var hans anden etapesejr. 

Etapeløbet slutter søndag, og inden sidste etape fører det danske stortalent med en mindre margin til Jerome Baugnies fra Wanty Groupe - Gobert og dagens vinder fra Katusha, Alexander Kristoff.