Det kan godt være, at Mads Mikkelsen efterhånden har sin faste gang blandt nogle af Hollywoods stjerner, men også han kan tage fejl, når det gælder om at genkende filmbyens helt store kanoner.

Og ved den største fest i brancen, årets Oscar-uddeling gik det faktisk så galt for Mads Mikkelsen, at han fik fornærmet intet mindre end en af aftenens store vindere, fortæller han.

- Jeg kom op til en mand, som jeg troede var en, jeg kunne genkende fra den tyske film ‘De andres liv’. Jeg troede, jeg genkendte ham som producent på den tyske film 'De andres liv'. Det viste sig så at være instruktøren, der har lavet ‘Les Misérables’ (Tom Hooper, red.) Og han blev rigtig irriteret over, at jeg ikke genkendte ham, og det, synes jeg, var skæg, og så tænkte jeg, det kan man da ikke blive sur over. Men det gjorde han. Det var skægt, synes jeg, siger Mads Mikkelsen og griner.

Selvom han har spillet sammen med både Daniel Craig, Keira Knightley og Clive Owen og er velbevandret i det glamourøse filmmiljø er det for Mads Mikkelsen stadig spændende at være med til Oscar-uddelingen, hvor han deler rød løber med nogle af Hollywoods sværvægtere.

- Det er meget underligt, jeg kom forkert ind et sted, og så skulle jeg forbi, og så kom jeg til at stå ved siden af Jack Nicholson og John Travolta. Så står man der og klemmer lidt på hinanden og siger ‘nå hej’ og ‘vi ses’, og det er jo meget skægt, for når man så går videre, så tænker man ‘nå, men det var jo dem!’. Men de stod jo også bare der og kunne ikke komme videre, siger han og smågriner lidt, inden han afslører, at han da også selv er blevet genkendt et par gange ved den store fest, hvor filmbranchen klapper sig selv på skulderen.

- Der var en del, der genkendte mig. Der var også nogle, der kaldte mig Viggo Mortensen, men det må man jo tage med. Det har jeg prøvet før, siger han grinende, inden han fortsætter til den danske delegations efterfest, der fortsatte mandag formiddag.