Lynge Jakobsen har overladt tøjlerne som sportschef i AaB til Allan Gaarde, men det betyder ikke, at han lader sig pensionere. AaB meddeler, at Lynge Jakobsen afløser Simon Jørgensen i nordjydernes bestyrelse som amatørafdelingens repræsentant. Bestyrelsesformand i AaB Jesper Møller udtaler til klubbens hjemmeside at:
- Jeg vil gerne takke Jørn Simonsen for det store stykke arbejde, som Jørn har udført for AaB af 1885 i AaB A/S-bestyrelsen i 12 år.
- Når det er sagt, så er vi glade for, at Lynge Jakobsen har takket ja til indtræde i bestyrelsen, siger Jesper Møller.
Lynge Jakobsen vil udover sit kommende virke i bestyrelsen i AaB A/S varetage forskellige konsulentopgaver i moderklubben AaB af 1885.
- Jeg ser frem til at komme i gang med de nye og spændende udfordringer såvel i bestyrelsen i AaB A/S som i 1885-regi, siger Lynge Jakobsen, der indtræder i bestyrelsen i AaB A/S fra 1. oktober 2013.