Lønforhøjelse til Thomas
Landsholdets reserve-keeper Thomas Sørensen har sikret sin fremtid for de næste fire år - og står til en klækkelig lønforhøjelse - efter at en kontraktforlængelse med Sunderland endelig er skrevet under.
Landsholdets reserve-keeper Thomas Sørensen har sikret sin fremtid for de næste fire år - og står til en klækkelig lønforhøjelse - efter at en kontraktforlængelse med Sunderland endelig er skrevet under.
Det skete for en måned siden, men blev først offentliggjort i går. Nu har Sunderland og Thomas Sørensen papir på hinanden til år 2004.
Den engelske klub hentede unge Sørensen i OB for to år siden for en meget lille slik. Siden er hans værdi eksploderet i takt med en konstant formfremgang - og Thomas Sørensen har oppebåret en løn, der slet ikke har svaret til hans klasse.
Det er der lavet om på nu med den ny kontrakt. Ifølge engelske pressekilder tjener en spiller af Thomas Sørensens kaliber over 100.000 om ugen - hvilket indebærer en årsløn over 5 mio kr.
"Selvfølgelig betyder økonomien nogen, men det har ikke betydet mest. Det er klart, det er dejligt ikke at skulle tænke på, hvad der står på bankbogen. Men jeg er ung, og for mig betyder det sportslige mere," siger Thomas Sørensen, der tror på noget stort for Sunderland.
Det samme gør Premier Leagues topscorer Kevin Phillips, der i går også forlængede sin kontrakt med klubben. Det samme gjorde Chris Makin, Alex Rae og Gavin McCann.
"Jeg er glad for at alle spillere har sat pennen til papiret," siger Sunderland-manager Peter Reid - og begrundede hvorfor han ville give sin danske keeper lønforhøjelse.
"Thomas er en af de bedste målmænd i ligaen. Han er stadig ung og vil blive bedre."