Lego-bossen Kjeld Kirk Kristiansen har i årevis fået sendt Lego-millioner til det lille skatteparadis Zug i Schweiz uden om det danske skattevæsen.
BT kan i dag afsløre, at Kirk-familien har skrabet en hemmelig formue sammen ved at oprette selskaber i alpelandet og sørget for disse selskaber fik rettighederne til varemærket Lego.
Dermed har Lego A/S måtte punge ud for at bruge det klassiske Lego-symbol, hver gang en Lego-klods er langet over disken. Millioner som har sneget sig uden om det danske skattevæsen og gemt i Schweiz.
- Når firmaer når op i et vis størrelse, er det almindeligt brugt at tænke skatte-strategisk på samme måde som Lego A/S formentligt har gjort det, fordi man ønsker at minimere sin skattebyrde. At flytte noget af overskuddet til et land, hvor beskatningen er lavere, er en af måderne, hvorpå man kan gøre det, siger advokat med speciale i varemærkelicens, Anders Skov.
Legos schweiziske guldrute uden om det danske skattevæsen står i skyggen af den ekspert-hyldest, som legetøjsgiganten de senere år har fået for blandt andet høj troværdig og samfundsansvar.
Med BT PLUS får du artikel-pakken om Lego, hvor du kan læse om:
- Lego scorer på schweizisk skatteparadis
- Lego: Ja, Skatten er lavere i Schweiz
- Et gyldent varemærke
- Det er faktuelt korrekt, at skattesatsen er lavere i Schweiz. Udover det har vi ingen kommentarer, lyder det altså fra legetøjsgiganten.