Hver fjerde kræftpatient føler sig ikke ordentlig inddraget i beslutninger om behandling og pleje, og knap 23 procent synes ikke, at de er blevet taget alvorligt nok, da de henvendte sig med symptomer hos den praktiserende læge. Det viser en undersøgelse fra Kræftens Bekæmpelse, skriver 24timer.
Det er et alvorligt problem i hele sundhedssektoren, at man ikke regner patienters information for at være særlig vigtig, vurderer overlæge Janne Lehmann Knudsen, der er ekspert i patientsikkerhed.
- Vi er simpelthen ikke opmærksomme nok på at lytte aktivt til patienterne i sundhedsvæsenet. Lægen danner sig hurtigt et indtryk af problemstillingen, og så venter man bare på, at patienten tier stille. Man tænker »jeg er eksperten, og jeg ved bedst«, siger Lehmann Knudsen, som arbejder hos Kræftens Bekæmpelse og underviser på Københavns Universitet, til 24timer.
Konsekvensen er, at patienternes overlevelse forringes, forklarer hun.
- Man tager ikke aktion i forhold til at sende patienten videre. I stedet siger man »gå hjem, og kom tilbage, hvis der er noget«. Forsinket og forkert behandling er en konsekvens, hvis man ikke lytter nok.
Lisbeth Lintz, der er formand for Yngre Læger, er enig i, at det er vigtigt at lytte bedre til patienterne for at undgå utilsigtede hændelser.
- Det er meget afgørende, fordi vigtige informationer går tabt, når lægen ikke lytter tilstrækkeligt. Det giver fejl, og det må vi læger være med til at pege på. Og tallene må give masser af stof til eftertanke for os læger, for vi kan gøre det bedre, siger hun til 24timer.
Beth Lilja, direktør i Dansk Selskab for Patientsikkerhed, mener, at der blandt andet skal arbejdes med opfattelsen, at »læger ved bedst«.
- Vi skal organisere vores arbejde på en anden måde, så vi bruger lægernes tid bedre sammen med patienterne. For der er et bredt ønske i sundhedsvæsenet om, at vi i højere grad får inddraget patienterne i deres behandlinger og således også skader vores patienter mindre. Og så skal vi arbejde med den del af vores kultur, hvor for mange læger fortsat mener, at de ved bedst, selv om opfattelsen er på hastigt tilbagetog, siger hun til 24timer.
BNB