Hvad ingen havde troet var muligt for få år siden, blev en realitet i går. Boligejerne kan nu sikre sig en fast rente på tre procent i 30 år.
Mens krisen rusker i store dele af Europa, drypper der det ene historiske rentetilbud efter det andet ned over de danske boligejere.
Udover treprocent-lånet kan boligejerne også vælge et fastforrentet lån på to procent med en løbetid på 15 år. Et andet historisk rentetilbud.
- Det er den samme historie, som da vi lancerede 3,5 procent-lånet. Det er en ny milepæl for de fastforrentede lån. Hvis du er i en situation, hvor du gerne vil have lidt mere sikkerhed, er det oplagt, siger Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom i Realkredit Danmark.
Ny rekord for F1-lån?
Og det er ikke kun boligejerne med fastforrentede lån, der kan klappe i hænderne. Ekspert spår nu også, at F1-lånet kan være på vej mod ny rekord.
- Jeg kan sagtens forestille mig, at et etårigt flekslån kommer ned omkring 0,4 procent, siger John Norden, direktør og partner i Mybanker.dk, til BT.
Det vil i så fald være en halvering af det et-årige F1-lån, der lige nu kan fås til en rente på 0,8 procent.
For at sætte det lidt i perspektiv er det altså ikke mere end tre år siden, hvor F1-renten lød på 5,2 procent. Og lidt hovedregning viser, at det mildest talt er blevet billigere er være boligejer. 0,4 procent af en million svarer til en udgift på 4.000 kr., mens 5,2 procent svarer til hele 52.000 kr.
Som du kan se her på siderne, er der også kontante besparelser at hente på de fastforrentede lån. Især for de boligejere, der lige nu sidder med et fastforrentet lån på fem procent eller derover. Går man fra fem procent til tre procent, lyder den samlede besparelse på næsten 173.000 kroner over en periode på 28 år med et lån på en million, viser beregninger, Realkredit Danmark har foretaget for BT.
Drømmeland
De danske boligejere befinder sig i en regulær drømmesituation, eftersom danske obligationer er blevet tilflugtssted for diverse investorer. Faktisk er trangen til at få pengene langt væk fra Grækenland og resten af det sydeuropæiske økonomiske cirkusså stor, at investorerne stort set er parate til at låne deres penge ud gratis for at være sikre på, at de ikke går tabt.
Og John Norden mener ikke, at de danske boligejere skal frygte at blive vækket fra drømmeland. Lige nu skal man nemlig være mere end almindelig pessimist for at få øje på renteforhøjelser:
- Udover Grækenland er der problemer i lande som Spanien, Italien, Ungarn og også Frankrig. Dermed vil investorerne stadig søge mod sikre havne som Danmark og Tyskland.