Kystvagt har ikke opgivet håbet
Kystvagten i Italien mener, at der stadig kan gemme sig flere personer på det forliste Costa Concordia.
Kystvagten i Italien mener, at der stadig kan gemme sig flere personer på det forliste Costa Concordia.
Håbet er ikke ude, når det handler om at finde flere personer på det forliste Costa Concordia. Det fastslår den lokale italienske kystvagt, efter at der tirsdag blev fundet yderligere fem lig.
Vi mener, at der i det samme område, hvor vi i dag fandt fem personer, er mulighed for, at vi kan finde flere, siger Cosimo Nicastro fra kystvagten ifølge The Telegraph.
Men det er ikke let at undersøge skibet, understregede han samtidig.
- Skibet kan synke dybere, fordi der er et problem med stabiliteten. Så det er væsentligt vanskeligere end normalt.
I alt er dødtallet oppe på 11 personer ovenpå den alvorlige ulykke, efter at fire mænd og en kvinde tirsdag blev bjærget fra skibet.
Redningsfolk fortsætter eftersøgningen i den forliste luksusliner. Over 20 personer meldes fortsat savnet.