Bare 48 timer efter, at William Kvist skiftede Tyskland og Stuttgart ud med England og Fulham, var der lørdag debut til landsholdsspilleren. Desværre blev det en skidt én af slagsen. Fulham tabte hele 0-3 hjemme mod Southampton.

William Kvist fik 83 minutter på den centrale midtbane i sin første kamp for hjemmeholdet. Med det klare nederlag er Kvist og co. nu bundprop i Premier League. Der venter dermed Fulham en lang og sej kamp i foråret, hvis London-klubben også næste år skal spille i den bedste engelske række.

Især i anden halvleg lignede Fulham en klar nedrykningskandidat. Efter 0-0 ved pausen, kollapsede hjemmeholdet nærmest totalt i anden halvleg. På bare ti minutter lykkedes det således for Southampton at sende bolden i mål hele tre gange, og så var Fulhams chancer udspillet i den kamp.

Kvist blev skiftet ud med lidt under ti minutter igen og afløst svenske Muamer Tankovic. Næste opgave for danskeren og hans nye klub er Manchester United på Old Trafford næste søndag.