Alex Ahrendtsen (DF) mener, at Uffe Elbæk skal gå af:

- Jeg ved ikke hvad en sådan undersøgelse skal til for. Vi ved at han har misbrugt sin stilling. Vi ved at han har klokket i det, så hvorfor træder han ikke tilbage. Og hvorfor tøver Enhedslisten? De springer op som løver og falder ned som lam. Hvis ikke der er flertal for en undersøgelse, bliver han siddende. Men det er som en svækket minister.

Michael Aastrup Jensen (V) vil have sagen undersøgt til bunds:

- Da ministeren i søndag ikke ville svare på spørgsmål om hans mands involvering i sagen, tror vi heller ikke at han vil gøre det i dag. Derfor må vi have en uvildig undersøgelse. Vi mener ikke at Uffe Elbæk skal dømmes på forhånd. Vi vil lade tvivlen komme ham til gode, og indtil vi får alle sagens akter på bordet, tager vi ikke stilling til det, siger han.

Ordførerne fra de tre regeringspartier afviser imidlertid at tage yderligere skridt i sagen efter at Uffe Elbæk har indrømmet, at han har dummet sig og har beklaget det.

Ole Sohn (SF) mener ikke sagen er alvorlig:

- Jeg synes man er ude og skyde gråspurve med kanoner. Det kan denne sag ikke bære. Havde han holdt møderne på Hotel d'Angleterre, havde ingen sagt noget.

Flemming Møller Mortensen (S) siger, at han er tilfreds med uffe Elbæks beklagelse:

- Vi har tillid til, at han kan løfte opgaven som kulturminister. Vi har registreret at han har sagt, at han ikke har været fornuftig, og det tager vi til efterretning, siger han.

Den radikale kulturordfører Marlene Borst Hansen har ingen kommentarer.