Krig om tv for skattekroner
Regionsformand for Midtjylland Bent Hansen har brugt skattekroner på at komme i tv, lyder anklage
Regionsformand for Midtjylland Bent Hansen har brugt skattekroner på at komme i tv, lyder anklage
Det er personlig reklame. Sådan lyder anklagen fra venstremanden Jørgen Winther, efter regionsformand for Midtjylland, Bent Hansen (S), har optrådt i en tv-udsendelse, som regionen har støttet med 1,3 million kroner.
- Det er et skråplan, hvis en politiker kan komme i tv ved at betale penge for det, siger Jørgen Winther, som er medlem af regionens forretningsudvalg.
Region Midtjylland valgte for et år tilbage at bruge skattekroner på at støtte TV2 Østjylland og TV Midt-Vests udsendelser om byggeriet af Skejby og Gødstrup Sygehus. En ide, Jørgen Winther var imod lige fra begyndelsen, og derfor var det en ekstra ubehagelig overraskelse, at Bent Hansen optræder i programmet.
For ifølge Jørgen Winther krævede både Venstre, Dansk Folkeparti og De Konservative, at der ikke måtte optræde politikere i programmet. Det bekræfter næstformand i regionsrådet Anne Vig Kristensen (V).
- Vi fik en orientering om det, og så gik jeg ud fra, at det var fordi man var interesseret i at høre vores mening. Der var vi imod, at der skulle deltage politikere, siger hun og fortsætter:
- Jeg har ingen problemer med, at vi køber udsendelser, så borgerne kan følge med i, hvordan det går med byggeriet, men vi kan ikke købe sendetid for borgernes penge, siger hun.
Bent Hansen afviser selv, at han ligefrem har optrådt i det regions-støttede program.
- Jeg var med som regionsformand, da det første spadestik til byggeriet bliver taget, og det er så klippet ind i udsendelserne.
Men jeg har ikke valgt at deltage i programmet, det er en journalistisk beslutning at klippe de ting ind, og jeg er heller ikke blevet orienteret om, at jeg ville være med i udsendelserne, siger Bent Hansen, der mener, at det er det tidligere folketingsmedlem for Venstre Jørgen Winthers personlige agenda, der ligger til grund for anklagerne.
- Nu er der jo valgkamp, og den måde Jørgen Winther går efter min person, det er der ikke noget nyt i, men det er dybt ubehageligt. Det her ligger over et år tilbage, hvorfor rejste han ikke spørgsmålet noget før, lyder det fra Bent Hansen.