Klaus Garde Nielsen har - skønner han selv - foreløbig haft et sted mellem 400 og 500 konkurser på samvittigheden.
Den mere end driftige jyske erhvervsmand har gjort det til en god forretning at overtage kuldsejlede forretninger, skifte ledelsen ud, ændre firmanavnet og så ellers bare læne sig tilbage, indtil den skrantende virksomhed går rabundus.
Det er erhvervsfolk af hans type, som Skat ønsker anbragt i virksomheds-karantæne.
Skat har længe haft en task force, der bruger det meste af tiden på at kigge Klaus Garde Nielsen og folk af hans type efter i kortene.
LÆS OGSÅ:
LÆS OGSÅ:
- Lige nu hævder Skat at have i omegnen af 17 millioner til gode hos mig. Men det er jeg slet ikke enig i. Det kører vi så sag om, siger Klaus Garde Nielsen, der efter at have boet på Vejle-kanten nu har fast residens i Essex i England.
BT fandt ham i går og havde lejlighed til at møde ham et sted i København.
- Folk står i kø for at arbejde for mig, og jeg vil kunne skaffe 200 stråmænd uden problemer, har Klaus Garde Nielsen tidligere sagt til en avis.
Han betegner sig selv som ’erhvervslivets bedemand’, som slet ikke fortjener at blive jagtet året rundt af Skats medarbejdere.
Konkursrådet, som rådgiver Justitsministeriet om ændringer af konkursloven, anbefalede i februar sidste år, at man indfører konkurs-karantæne i Danmark.