Konen til drabsmanden Omar Mateen, som står bag massakren på homoklubben Pulse, kendte til hans planer om massemyrderiet.

Det fortæller kilder i FBI til NBC og ABC ifølge Daily Mail.

Den 30-årige enke til den mand, der skød og dræbte 49 gæster på klubben Pulse i Orlando I Florida søndag aften, var både med, da han købte ammunition og kørte ham til mulige gerningssteder for at undersøge, om de egnede sig til et angreb.

Kvinden ved navn Noor Zahi har fortalt FBI, at hun var med, da Omar Mateen købte ammunition og hylster, og at hun kørte ham til både Disney World og hen til natklubben Pulse, for at undersøge stederne inden massakren.

»Han ville spotte dem,« skal hun have sagt.

Faktisk besøgte parret Disney World mere end en gang for at undersøge mulighederne i området, før Omar Mateen valgte at satse på klubben Pulse.

Men gerningsmandens enke forsøgte aldrig at kontakte myndighederne med sin viden om det forestående terroangreb.

Det eneste forsøg, den 30-årige kone havde gjort for at forhindre angrebet, var ifølge flere medier at prøve at tale ham fra det. Nu overvejer myndighederne at sigte Noor Zahi Salman for ikke at informere politiet om sin grusomme viden.

Salman blev for første gang set af offentligheden, da hun ankom til sin lejlighed med politiet mandag aften. Her samlede hun nogle ejendele for derefter at tage hjem til sin mor med parrets tre-årige søn.

Parret havde været gift i mindst tre år og havde et barn sammen.