Ca. 30.000 mennesker vil dø på et årti, fordi de ikke får den nødvendige kolesterolmedicin. Det viser en ny, stor dansk undersøgelse.

900.000 danskere i højrisikogruppen for at få en hjertesygdom pga. åreforsnævring får ikke den nødvendige kolesterolmedicin, som det anbefales i de lægefaglige retningslinjer. En ny, stor dansk undersøgelse viser, at det vil betyde, at ca. 90.000 vil blive ramt af et hjertetilfælde inden for et år, hvoraf 30.000 vil dø, selvom det kunne undgås. Det skriver Hjerteforeningen.dk.

Det er forskere fra Herlev Hospital med overlæge og professor Børge Nordestgaard i spidsen, der står bag det opsigtsvækkende studie foretaget for Hjerteforeningen. Og han er mildest talt ikke begejstret over resultaterne.

- Det ærgrer mig, at lægerne langt fra er i stand til at give den optimale behandling til alle og på den måde sænke flere danskeres kolesteroltal. Studiet viser jo, at langt flere burde i behandling, så vi forebygger flere blodpropper i hjertet og undgår op til 30.000 dødsfald indenfor det næste årti, siger Børge Nordestgaard til Hjerteforeningen.dk

Regionernes ansvar

Ifølge forskningschef i Hjerteforeningen, professor Gorm Jensen, er det regionerne, der har ansvaret for, at de praktiserende læger lever op til retningslinjerne.

- Regionerne har et stort ansvar for at forhindre et betydeligt antal hjertetilfælde og dødsfald. Det ansvar har de ikke løftet. Derfor skal regionerne meget hurtigt indskærpe over for de praktiserende læger, at de skal følge de lægefaglige retningslinjer, siger han til Hjerteforeningen.dk.

Han understreger, at der er meget at hente ved at behandle korrekt mod for højt kolesterol.

EFTERLYSNING: Har du erfaring med kolesterolmedicin og oplevet bivirkninger heraf, hører BT meget gerne fra dig. Skriv til jakf@bt.dk, hvis du har lyst til at fortælle om dine bivirkninger til avisen.