Kampklædt politi, brandvæsen, ambulancer, bomberyddere og Rulle-Marie var kaldt til Københavns Lufthavn tirsdag morgen og formiddag, efter Københavns Politi havde valgt at afspærre dele af lufthavnen, da man undersøgte et 'mistænkeligt forhold'.
Politiet fortæller nu på et pressemøde, at der var tale om 'en pakke med mistænkelige effekter', der gjorde, at man valgte at afspærre Københavns Lufthavn. Den pakke er nu blevet undersøgt, men der var intet problematisk i den.
Politiet besluttede også at undersøge det fly, som pakken skulle have været med, nærmere. Det var i dialog med flyets pilot. Men heller ikke her blev der konstateret noget problematisk.
Der var tale om en pakke, og ikke en kuffert, som var sendt gennem det, der hedder 'odd size', altså specialbagage. Og den skulle have været om bord på et fly til udlandet - men politiet ønsker ikke at oplyse, hvor det fly skulle hen.
Københavns Politi havde afspærret lufthavnen fra tidlig tirsdag morgen til midt på formiddagen.
Efter flere timers afspærring af trafikknudepunktet åbnede politiet op for lufthavnen igen, men de kom ikke med en forklaring på, hvad lukningen af dele af lufthavnen skyldtes. København Lufthavn havde på Twitter bekræftet, at politiet var i gang med undersøgelser ved spcialbagagen. Politiet gik selv på Twitter og fortalte, at de undersøgte et fly for et 'mistænkeligt forhold'.
Journalist Judith Betak var om bord på det fly, der blev undersøgt nærmere af politiet. Det fortalte hun til BT.
»Vi var på vej til at taxae ud, da et par betjente kom om bord og hentede et par, der så ud til at være et mellemøstligt ægtepar. Så blev vi alle sammen ledt ud af flyet, og nu skal bombehunde om bord på flyet for at undersøge det nærmere, ligesom alle vores stykker bagage skulle af,« sagde hun.
BT sendte live på Facebook fra politiets pressemøde. Du kan se eller gense pressemødet herunder.
