Kinesisk avis: Stoler ikke på vestlige intentioner
Det kinesiske kommunistpartis avis forsvarer mandag landets veto mod at gribe ind i Syrien, fordi der er mistillid til vestens intentioner i det konflikthærgede land.
Det kinesiske kommunistpartis avis forsvarer mandag landets veto mod at gribe ind i Syrien, fordi der er mistillid til vestens intentioner i det konflikthærgede land.
Med resultaterne af den vestlige indgriben i Libyen, Afghanistan og Irak i tankerne valgte Kina at nedlægge veto mod FNs resolution for Syrien. Sådan lyder forklaringen på Kinas beslutning, der sammen med Ruslands veto er udskældt af den vestlige verden. Det skriver Reuters.
Kommentaren i det kinesiske kommunistpartis avis People’s Daily, forsvarer klart det kinesiske valg, som afviste Den Arabiske Ligas forslag til en FN-resolution, som opfordrede den syriske præsident Bashar al-Assad til at overlade magten til en stedfortræder efter måneders blodbad i det konflikthærgede land.
Kina har ikke tiltro til de vestlige intentioner efter missionerne i Afghanistan, Libyen og Irak har vist de alvorlige fejl ved tvungen ændring af regimer, lyder det i kommentaren, som kritiserer den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, for at være en parodi.
- Situationen i Syrien fortsætter med at forværres, og antallet af civile tab bliver ved med at stige. Det, at vi nedlægger veto mod Sikkerhedsrådets forslag til en resolution betyder ikke, at vi giver frie tøjler til at lade denne hjerteskærende situation fortsætte, forklares det.
Kina har handlet »ansvarligt« for syrernes skyld, holder kommentaren fast i.
- I øjeblikket er situationen i Syrien ekstremt kompleks. At støtte den ene side og undertrykke den anden virker kan synes at være en nyttig måde at vende tingene rundt på, men i virkeligheden ville det være at så friske frø i katastrofen, skriver avisen.