En buschauffør fra den kinesiske by Shenzhen tæt på Hong Kong døde lørdag af den farlige virus H5N1, også kendt som fugleinfluenza.

Den 39-årige kineser fik feber lidt inden jul og blev indlagt den 25. december, inden han døde seks dage senere.

Ingen af de 120 personer, den virusramte buschauffør har været i kontakt med, er ifølge myndighederne blevet smittet.

Modsat svineinfluenzaen, som rasede over hele kloden for to et halvt år siden, er fugleinfluenza meget dødelig. 60 pct. af alle mennesker, der smittes med den fuglebårne virus, dør. Det kræver som regel tæt kontakt med fjerkræ for at blive smittet. Det ser dog ikke umiddelbart ud til, at den smittede mand har været i kontakt med fugle.

Forskerne frygter, at virussen muterer, så den begynder at sprede sig fra menneske til menneske, som blev tilfældet med den langt mildere svineinfluenza.

Ifølge Verdenssundhedsorganisationen WHO er 573 mennesker på verdensplan blevet smittet med fugleinfluenza. Af dem er 336 døde.