Hvideruslands sikkerhedspoliti, KGB, hævder at have afværget et terrorangreb i nærheden af landets næststørste by, Gomel, i det sydøstlige hjørne af Hviderusland.

Ifølge nyhedsbureauet BelaPAN blev en mand blevet anholdt i Gomel-regionen 24. maj, inden han - ifølge KGB - nåede at sprænge en bombe ved en politistation. Den anholdte var i besiddelse af flere molotovcocktails samt en hjemmelavet bombe bestående af omkring fem kilo TNT. Desuden havde den formodede terrorist en maske med en inskription på arabisk. Han er nu sigtet for at ville begå en terrorhandling.

- Han prøvede at begå terrorhandlinger mod ansatte ved en enhed af Indenrigsministeriet, som arbejdede på stedet, skriver BelaPAN.

- De foreløbige fund tyder på, at borgeren har kontakt til en organiseret, kriminel gruppe, der sender personer fra Afghanistan ind i europæiske lande, siger en talsmand for den statslige sikkerhedskomite ifølge BelaPAN.

Den anholdte er nu fængslet, mens KGB og den hviderussiske efterforskningskomité fortsætter efterforskningen.

I april sidste år blev 15 mennesker dræbt og flere end 200 såret, da en kraftig bombe eksploderede på Hvideruslands svar på Nørreport Station midt i hovedstaden Minsk.

To mænd, Vladislav Kavalyova og Dmitry Konovalov, begge i 20erne, blev pågrebet få dage efter bombningen, og allerede i november sidste år blev de dømt til døden ved en retssag, som både menneskerettighedsorganisationer og flere EU-landes regeringer har kritiseret for at være uretfærdig.

Begge de unge mænd blev henrettet med nakkeskud i marts.