Et samarbejde med Kasi-Jepser gik gruelig galt for den kendte smykkedesigner Julie Sandlau, der har kronprinsesse Mary blandt sine kunder. Nu bliver den uheldige designer dog reddet af en af Danmarks rigeste mænd.

Hun er kendt for at være en driftig forretningskvinde, der tør at tage chancer og lader fornuften råder over følelserne. Og det var muligvis også det, som den kendte smykkedesigner Julie Sandlau gjorde, da hun i 2015 indgik et samarbejde og investerede i Jesper ’Kasi’ Nielsens nye smykkesatsning Endless Jewelery.

Endless Jewelery viste sig dog langt fra at blive så stor en succes, som det smykkeimperium som Kasi-Jesper fik opbygget med Pandora. Og allerede sidste år gik selskabet konkurs.

Og dermed var der bekymring for, hvordan de 20 millioner kroner, som Julie Sandlau havde investeret i det konkursramte firma, kunne ende med at påvirke hendes egen forretning, der ifølge Børsen ’kun’ havde en bogført kapital på 17 millioner kroner.

Men nu kan Julie Sandlau ånde lettet op. Ifølge Børsen er hun nemlig blevet reddet af Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen.

Anders Holch Povlsen, der med en formue vurderet til 39 milliarder kroner af Berlingske Business, er Danmarks andenrigeste mand, har nemlig valgt at skyde over 50 millioner kroner i den kendte smykkedesigners virksomhed, Julie Sandlau A/S. Det betyder, at han nu ejer over 50 procent af virksomheden.

»Der er tale om en håndsrækning til en rigtig dygtig og talentfuld designer, som vi har kendt i en del år. Hun henvendte sig, og nu må se, hvad vores partnerskab kan blive til,« siger Anders Holch Povlsen til Børsen.

Selv om Julie Sandlau i mange år ifølge Berlingske Business har markedsført sig som producent af ’glamourøse og eksklusive smykker’, og blandt andre haft kronprinsesse Mary blandt sine kunder, så har hun dog heller ikke været for fin til at satse på andre produkter.

Igennem 12 år har hun leveret smykkeprodukter til det Bestseller-ejede brand ’Pieces’. Derfor er den nye forretningsmæssigekontakt mellem hende og Anders Holch Povlsen heller ikke helt ukendt.

Bekendtskabet er da tilsyneladende også en af årsagerne til, at Bestseller har valgt at investere i det kendte smykkefirma, selv om Anders Holch Povlsen afslører overfor Børsen, at han ikke har meget erfaring med salg af smykker.

Til gengæld håber han at kunne hjælpe Julie Sandlau med engrossalg og onlinesalg, forklarer Anders Holch Povlsen, der også beretter, at han har fået ’det bedste indtryk’ af Julie Sandlau.

Og måske er der også en vis lighed mellem smykkedesigneren og tøjbaronen Anders Holch Povlsen.

I hvert fald virker det til, at nærmest alt, hvad de rører ved, bliver til guld. Mens Anders Holch Povlsen har vist sit forretningstalent med udvidelsen af Bestsellerkoncernen, som han overtog efter sin far, så har Julie Sandlau vist, at hun kan skabe en succesrig virksomhed helt fra bunden.

Julie Sandlau viste allerede i midten af 20’erne, at hun turde tage chancer og kaste sig i nye projekter. Ifølge Berlingske Business afbrød hun sine jurastudier, hvorefter hun nåede både at være model og reality-tv-stjerne for i 2002 at blive smykkedesigner.

Hendes kæreste, Dennis Jacobsen, droppede samtidig sit pilotstudie og endte med at blive direktør i smykkefirmaet.

I et interview med Alt For Damerne har parret fortalt, hvordan det bare var kærlighed ved første blik, da de mødtes i 2001.

Og siden gik det bare slag i slag – både med forholdet og smykkerne. Og deres hyggelige ’projekt’ med at forsøge at sælge smykker, blev hurtigt en succes.

Den første kollektion startede for Noa Noa i 2002.

»Vi udviklede en lille kollektion, der omfattede håndlavede smykker, som blev lavet hjemme på vores stuebord af familie, veninder, deres kærester og alt, hvad vi kunne skrabe sammen af folk, der enten kunne tælle perler eller sætte perler på en snor,« fortalte Julie Sandlau i interviewet med damebladet. Og derefter kom Bestseller til.

Siden er det bare gået fremad. Og selv de store stjerner som Drew Barrymore, Gwyneth Paltrow og Alicia Keys har ifølge Berlingske været portrætteret med Julie Sandlaus smykker.

Børsen har uden held forsøgt at få kontakt til Dennis Jacobsen og Julie Sandlau for en kommentar til Anders Holch Povlsens investering i parrets virksomhed.