Karlshøj, 41, og på toppen
Gitte Karlshøjs syvendeplads som bedste dansk/svenske løber i den fornemme tid 1.11.48 udløste en præmiecheck på 15.000 svenske kroner og et stort smil hos den danske veteran.
Gitte Karlshøjs syvendeplads som bedste dansk/svenske løber i den fornemme tid 1.11.48 udløste en præmiecheck på 15.000 svenske kroner og et stort smil hos den danske veteran.
"Jeg ville under 1.12. For fjerde gang i min karriere lykkedes det. Jeg er meget tilfreds," siger hun.
Selv om Gitte Karlshøj er fyldt 41, holder hun fortsat et højt internationalt niveau.
I april vandt hun Masters-klassen i verdens ældste marathonløb i Boston i 2.35.11 i strid modvind alle 42 kilometer.
"Jeg syntes, at jeg havde fortjent medvinden i dag," siger hun.
Gitte Karlshøj blev stiv i læggene i tunnelen og måtte slippe førerfeltet. Nedløbet fra broen tog også hårdt på hende, og de sidste fem kilometer måtte hun mobilisere al sin viljestyrke.
"Jeg indrømmer, at jeg var noget smadret på den svenske side," ler hun.
Gitte Karlshøj rejser i slutningen af juli til Grønland, hvor det gælder Nuuk Marathon.
Til efteråret løber hun enten Berlin Marathon 10. september eller H.C. Andersen Marathon i Odense 15. oktober.
"Så længe jeg stadig føler mig motiveret og kan se, at der er en sportslig idé i dét, jeg laver, fortsætter jeg. Der er flere kvindelige løbere på 45 år," siger hun.
"Økonomien spiller også en rolle. Der skal være en sammenhæng mellem den daglige indsats, man yder, og indtægten."
Danmarks bedste kvindelige langdistanceløber arbejder på deltid som fysioterapeut på idrætsklinikken på amtssygehuset i Århus.
Sammen med sin mand, den tidligere danske marathonmester Jens Wörzner, flyttede hun tidligere på året fra Viby til Skåde Bakker uden for Århus.
"Jeg har en skønt kuperet terræn lige uden for døren. Det er også med til at skærpe motivationen," siger hun.
Anette B. Jørgensen blev næstbedste dansker på en 12. plads i 1.16.10.