Mange børn elsker at gumle løs på det farverige og velsmagende tyggegummi, der sælges i alverdens udgaver i danske butikker. Men som forældre skal man måske til at tjekke, hvilke tyggegummimærker børnene kommer hjem med fra slikbutikken.
En ny stor undersøgelse fra Forbrugerrådet Tænk viser nemlig, at tre ud af fire slags tyggegummi målrettet børn indeholder hormonforstyrrende stoffer.
»Vi har kigget efter to stoffer kaldet BHA og BHT, som er mistænkt for at være hormonforstyrrende, og de stoffer har vi desværre fundet i tre ud af fire børnetyggegummier og i alt 41 tyggegummityper målrettet børn,« siger projektchef i Forbrugerrådet Tænk Kemi Claus Jørgensen og fortsætter:
Læs også:
»Det er et alvorligt fund, for det er tilsyneladende helt unødvendigt at tilsætte dem, for en fjerdedel af tyggegummityperne er lavet uden disse stoffer. Børn er mere sårbare over for kemikalieprodukter end voksne, og så der jo ingen grund til at putte dem i børnenes tyggegummi,« siger han til Berlingske Nyhedsbureau.
BHA og BHT, også kendt som e-numrene E320 og E321, har begge vist sig at være hormonforstyrrende i dyreforsøg, og derfor mener Claus Jørgensen ikke, at der er nogen grund til, at mennesker skal løbe en risiko ved at blive udsat for dem. BHA og BHT har i dyreforsøg vist, at de kan føre til blandt andet nedsat sædkvalitet, misdannelser af kønsorganerne og for tidlig pubertet.
Claus Jørgensen understreger, at det enkelte tyggegummi ikke er farligt, men man bør alligevel undgå det:
Læs også:
»I sig selv udgør det enkelte produkt ikke nogen risiko, men det er den samlede eksponering af hormonforstyrrende stoffer, vi er bekymrede for. Tyggegummi er bare endnu en vej, børnene udsættes for hormonforstyrrende stoffer. De får det også fra fødevarer, legetøj, elektronik og sågar det gulv, der er på deres værelser. Derfor skal man have så mange stoffer fjernet som muligt,« siger Claus Jørgensen, der appellerer til både politikere, supermarkeder og producenter:
»Vi mener ikke, lovgivningen er god nok, og derfor må vi endnu engang råbe politikerne op og sige, at det her ikke er godt nok. Man behøver ikke lave tyggegummi med disse stoffer, så lad os dog fjerne dem. Vi mener dog også, at producenter og udbydere burde tage deres samfundsansvar alvorligt og fjernede varerne fra hylderne,« siger Claus Jørgensen.
Til Politiken oplyser både Dansk Supermarked og Coop, at man ikke mener, der BHA og BHT udgør risiko for forbrugernes sundhed, og derfor lader man tyggegummierne blive på hylderne.