Det første år i FC Midtjylland har langt fra været en succes for Rafael van der Vaart. Skader, manglende spilletid og uro i kulissen har været nogle af nøgleordene for hans sæson, men alligevel har hollænderen i sinde at blive i Danmark.
Det fortæller han til det hollandske Ziggo Sport tv-program Peptalk. For den 34-årige fodboldstjerne har i sinde at kæmpe sig tilbage på holdet, og et skifte hjem til Holland ligger umiddelbart ikke og lurer lige nu.
»Jeg er absolut ikke på udkig efter noget andet. Jeg vil gerne spille en god sæson og vise, hvad jeg kan,« siger Rafael van der Vaart, der dog ikke vil afvise, at han efterfølgende kan finde på at skifte til Holland, hvis den rette mulighed kommer.
En af de klubber der kunne komme i spil er Ajax, som hollænderen tidligere har spillet for i en del år.
»Med Ajax var det tæt på for et par år siden, men det lykkedes ikke. Selvfølgelig er Ajax min klub, men jeg skal have en god sæson i FC Midtjylland,« siger Rafael van der Vaart, som skiftede til FC Midtjylland i august 2016.
Siden har han kæmpet med kontinuerlig spilletid under Jess Thorup, ligesom at han også har været ramt af skader.
Særligt i foråret har det været begrænset med minutter på banen for hollænderen, der har formået at skabe opmærksomhed omkring sig selv flere gange.
I slutningen af april forlod han hurtigt omklædningsrummet efter en sejr over FC Nordsjælland i ren skuffelse over ikke at få spilletid, og han har siden hældt brænde på bålet ved at sige, at han føler, den midtjyske klub gerne vil af med ham.
»Det føles som om, folk her gerne vil af med mig. Det er den følelse, jeg har. Men jeg har nyheder til dem. Jeg bliver et år mere. Alle ved, hvad jeg kan, og jeg kan stadig lægge de magiske afleveringer. Det er rigtigt, at jeg ikke kan løbe 100 meter på 10 sekunder. Det har jeg aldrig kunnet. Men jeg gør altid mit bedste, og jeg håber især for sponsorerne og mine holdkammerater, at jeg kan hjælpe holdet,« sagde hollænderen i slutningen af maj til TV3 Sport.
Van der Vaart, der er kærester med den gravide håndboldspiller Estavana Polman, som også arbejder og bor i Danmark, har en aftale med FC Midtjylland frem til slutningen af næste sæson. Han har spillet 15 superliga-kampe og scoret to mål i den bedste danske række siden august.