Den kommende metrostation på Frederiksberg Allé vil i fremtiden ikke kun have trafik på grund af transportmuligheden. Madkulturens Hus åbner nemlig ovenpå metrostationen, når den slår dørene op i 2019.

Det skriver b.dk.

Der bliver en del at vælge imellem for de rejsende, men også alle andre, der lægger vejen forbi. Madkulturens Hus kommer til at have mellem 12 og 16 madboder, og det vil være muligt at spise både inde og ude.

Planen er, at der både skal være caféer og butikker, der sælger forskellige råvarer. Derudover vil der i huset være faciliteter, der kan bruges til foredrag, konferencer og undervisning.

Og det stopper ikke her, for udover mad og lokaler vil der ovenpå huset blive bygget 30 boliger.

I alt kommer byggeriet til at fylde 3.500 kvadratmeter fordelt på otte etager, og indgangen bliver den samme som til metrostationen.

Det er Frederiksberg Kommune, der har besluttet, hvilket firma, der skulle 'vinde' grunden, som ligger på hjørnet af Platanvej og Frederiksberg Allé. Tidligere på året udskrev de en bygherrekonkurrence om grunden, og i sidste uge meddelte de, at arkitektfirmaet COBE blev det, der løb med sejren.

Boligerne, der nu skal bygges, bliver fordelt på fem mindre sammenbyggede huse, og murstenene i facaden vil blive tilpasset de huset, der ligger omkring metrostationen.

»Det nye Madkulturens Hus kommer til at afslutte det uforløste hjørne mellem Frederiksberg Allé og Platanvej på ægte Frederiksberg-manér,« forklarer Dan Stubbergaard, der er indehaver af og kreativ direktør hos COBE til b.dk.

Firmaet står også bag The Silo i Nordhavn og Nørreport Station i København. I februar i år blev COBE også valgt som det, der havde det bedste forslag til, hvordan Papirøen skal se ud i fremtiden. Blandt andet skal der bygges boliger på området.

Det er ikke det første byggeri med både butikker og boliger, der rammer København. I juni blev det annonceret, at Rødovre Centrum og Frederiksberg Centret får en ny konkurrent, når et indkøbsmekka slår dørene op i 2017 ved Vanløse S-tog - og metro-station.

Det får navnet 'Kronen Vanløse', og de 59.000 kvadratmeter kommer til at bestå af 75 dagligvare-, indretnings- og modebutikker samt restauranter, caféer og rekreative områder i stueetagen og på første sal.

På anden, tredje og fjerde etage bliver der bygget moderne boliger.