Justitsminister og Brøndby mødes om fodboldbøller
Morten Bødskov (S) mødes de kommende uger med flere fodboldklubber for at høre, hvordan de vil bekæmpe bøllerne.
Morten Bødskov (S) mødes de kommende uger med flere fodboldklubber for at høre, hvordan de vil bekæmpe bøllerne.
Tirsdag morgen mødes justitsminister Morten Bødskov (S) med Brøndby IF på Brøndby Stadion for at høre klubbens idéer til, hvordan man kan komme balladen i forbindelse med fodboldkampe til livs.
Ud over Brøndby IF mødes Morten Bødskov de kommende uger med andre fodboldklubber for at høre deres tanker om samme emne. Ideen er samtidig at give klubberne mulighed for at præsentere deres erfaringer med at bekæmpe fodboldbøller.
Problemerne med ballade og bøller dukker op med jævne mellemrum - senest for få uger siden i Aalborg i forbindelse med en superligakamp mellem AaB og F.C. København, hvor der opstod ballade på tribunerne.
I kølvandet på kampen gjorde Morten Bødskov det klart, at han er åben over for at give politiet yderligere magtmidler, hvis det er det, der er nødvendigt, for at komme problemerne med fodboldvold til livs. Han gjorde det også klart, at det kan komme på tale at lade klubberne betale de omkostninger, politiet har i forbindelse med afviklingen af fodboldkampe.
Når Morten Bødskov har talt med Brøndby og de andre udvalgte klubber, mødes han senere på foråret med DBU og Divisionsforeningen for at drøfte de forskellige muligheder.