En gul trøje løbende på Mont Ventoux uden sin cykel midt. I en kaotisk situation, hvor tilskuerne var helt ustyrlige.
Chris Froome vil formentlig have mareridt om netop denne situation, når han ligger i sengen i nat.
I TV 2’s kommentatorboks sad Jørgen Leth og iagttog. Han har været til de fleste Tour de France siden sit første i 1970, og han mener, at det man oplevede på dagens etape var noget helt særligt i historiebøgerne.
»Det, vi så i dag, overgår alt. Jeg har set mange ting i Tour de France-historien, men det her er større. Det er faktisk komisk. Man ser den gule trøje løbende op ad bjerget, som man ser det i en tegneserie. Det var et tragikomisk syn,« siger Jørgen Leth til TV 2 Nyhederne.
Det blev besluttet af løbsledelsen, at Froome rent faktisk ender med at vinde den tid på konkurrenterne, som han havde inden styrtet skete.
»Min logik støtter at holde tiden, som den var, da de krydsede stregen. Men når jeg tænker mig om, så er det menneskeligt rigtigt at lave tiden om til Froomes fordel,« forklarer han.
I morgen venter der en enkeltstart, hvor det ventes, at Chris Froome kan udbygge sit forspring til konkurrenterne endnu mere.