Selvom Jim Lyngvild har set næsten hele verden, vender han altid tilbage til Indien. Intet kan, ifølge ham, måle sig med det - hverken luksussafarier eller andet.

Hvad er din bedste rejseoplevelse?
Jeg er jo privilegeret med at have set næsten hele jorden. Men det jeg altid vender tilbage til, er Indien. Hele Indien. Det er et fantastisk land. Det er en voldtægt på sjælen. Man bliver fuldstændig kørt rundt i manegen i dufte, i følelser, i fattigdom og i rigdom - i nogle aspekter man ikke ser andre steder i verden.
Jeg har været andre steder med fattigdom, og har fx været i Kairo i Egypten hvor der er en stemning af 1001 nat. Men Indien er bare det hele på én gang.

Det er et sjovt land, for når man er der, tænker man "jeg skal væk herfra". Der lugter, det er for meget og når man kommer hjem, så vil man bare tilbage igen.

Det kan ikke måle sig med luksussafarier i Kenya. Det er også store oplevelser, men det lagrer sig ikke i hjertet.

Hvad er din værste rejseoplevelse?
Muslimske lande kan jeg ikke rejse i som homoseksuel. Det er helt ubeskrivelig ubehageligt. Jeg kan ikke få lov til at være mig selv og bare være. Jeg skal leve op til nogle maskuline krav om, hvordan man skal opføre sig som mand. Jeg vil kunne gå med min mand i hånden, hvis jeg vil. Jeg har oplevet at blive råbt efter på gaden eller spyttet efter. 

Et andre af mine haderejsemål er New York. Som modemand burde jeg jo elske NY, men jeg synes det er en af de kedeligste byer i hele verden. Det er mainstream, ensrettet og alt andet end spændende og lækkert eksotisk og forførende.

Hvor drømmer du om at rejse hen i 2013?
Jeg vil så gerne til Peru og se Maya-templerne. Det er et af de steder, jeg mangler. Og så vil jeg gerne til Nepal og trekke. Og jeg vil også gerne se Angkor Wat i Cambodja. Ellers er jeg godt dækket ind.

Læs også: Trine Pallesen: Tænkte 'det her går helt galt'