Der skal virkelig være besparelser at hente i Malmö, før rabatbilletterne er tjent hjem. En forening, der så desperat ønsker mig som medlem, vil jeg da ikke være medlem af!
Det Indre Marked vil jeg derimod gerne se udbygget. Når jeg taler om "Det Indre Marked" er det en markedsform, som vi ikke har haft her i landet i mange herrens år, derimod er den krumtappen i stort set resten af de europæiske samfund. Markedspladsen. Markedshallen. Tænk blot på de berømte haller i Paris. De findes tilsvarende i alle størrelser overalt i Frankrig, selv de mindste byer har et marked, hvor man kan købe dagsfriske grønsager, fisk, kød, brød og mælk. Der er kæmpe afdelinger med egnens specielle oste, pølser, skinker, honninger, olier, oliven, krydderier og meget mere. I et hjørne eller i midten af markedet er der små restauranter og kaffebarer, hvor man kan tage en slapper og betragte hverdagens puls. I Frankrig behøver man ikke, som i Danmark, at købe "friske" varer ind om fredagen for dernæst at gemme dem derhjemme i en uge, før vi spiser dem. Nej, her henter man madvarer hver dag, ellers er de jo ikke friske, vel? Det samme gælder i Italien, Spanien, Indonesien, Thailand, Grækenland, Ungarn - ja, overalt i verden, selv i Finland og Sverige, hvor de har saluhaller. Bare ikke i Danmark, hvor meget stramme fødevarer restriktioner og en krampagtigt fastholdt lukkelov vil falde uden drabelige sværdslag, selv om det efter 1. juli, hvor Øresundsbroen åbner, vil være indlysende at fjerne den. I Sverige har de nemlig ingen lukkelov, der må butikkerne, uanset størrelse, holde åbent på de tider af døgnet, de mener kan betale sig.
I Sverige kan de også gå på indendørs marked i saluhallerne. Der er tre i Stockholm, en i Göteborg og i henholdsvis Lund og Malmø. De fleste er udformet som ovaler med kød og fisk i den ene ende og brød og grønsager i den anden, derimellem findes krydderurter, tørrede bønner, ris, pasta, alt hvad vi har lyst til, eller alt som vi ikke vidste, vi havde lyst til. Disse saluhaller kan i stor udstrækning minde om Forum i København, hvor der var "bedre mad-messe" i sidste weekend.
Med en ombygning af taget, således at dagslyset lukkes ind, vil Forum være et genialt dagligt fødevaremarked i et område, hvor der stort set ingen ordentlige madbutikker er i miles omkreds. Det vil ikke genere nogen. Derimod er man i øjeblikket ved at bygge en Metrostation i Forums ene gavl, og med en underjordisk p-kælder under parkanlægget på Julius Thomsens Plads vil Københavns Indre Marked have en fornuftig infrastruktur.
Der er flere byer i landet, der har sådan et marked på torvet om lørdagen, men hvis vi vil højne vores madstandard og udvide vores lyst til at spise noget ordentligt, må markederne være permanente. Hver dag! Året rundt!
Man forsøgte for nogle år siden at drive en "Kokkenes Torvehal" i Kristen Bernikowsgade i København, men pladsen var altfor trang og priserne alt for høje, så i dag ligger der en lille NETTO i lokalerne.
Før i tiden havde københavnerne mulighed for at udvælge sig det bedste stykke kød til dagens middag iblandt de mange slagtere, der holdt til i boderne rundt om Nikolaj Kirke. Her var kødtorvet. Ville man have fisk, gik man lige de få hundrede meter hen til Fisketorvet på Gammel Strand, hvor fiskekonerne og rejekællingerne brølede tilbud omkap. Blomstertorvet fik man på blomstertorvet på den tilstødende Højbro Plads. Grønsager fik man på grønttorvet på det, der senere hedder Israels Plads. Her har det nydannede "Københavns Torvelaug af 1998" nedtegnet nogle planer for et halvt overdækket grønttorv med tilstødende, ligeledes halvt overdækket torv for fisk, brød, ost og kød og hvad dertil hører. Glimrende!
Vi har ganske vist butikscentre og supermarkeder, der langt hen ad vejen mere og mere prøver at tillempe sig en slags markedsplads-look. Men det er og bliver en pseudo-markedsplads, hvor alt er pakket i plastic, glas og dåser, og hvor de største industrikoncerner betaler mange penge til supermarkederne for at få deres varer i fokus - og gerne truer med at frafalde rabatter, hvis ikke supermarkedet afbryder handelen med de små økologiske "konkurrenter". Det er sådan set lige meget, hvor markedshallerne bliver anlagt, bare det bliver gjort snart! Det kunne passende være Danmarks fødselsdagsgave til vores dronning på hendes 60-års dag, således at majestæten kan nyde sin store interesse for at gå på markedet oftere end den ene gang om året, når familien er på ferie "hjemme i Cahors". Jeg vil ikke sige, at vi skal kæmpe for at beholde vor madkultur, for vi skal jo lige have en først! Dét kan passende ske ved at lade vore børn vokse op med viden om, hvordan rigtig mad ser ud og laves, og hvor den kommer fra. Det ved børn ude i verden meget mere om, end vi gør, bl.a. takket være deres daglige fødevaremarked. Nu, hvor vi stort set kun har nogle grønttorve, vil jeg lave lidt lækkerier her til weekenden før påsken fylder vore maver .
Kartoffel/porresuppe
Sidste års kartoffelhøst synger på sidste vers, de kan bedst bruges til mos eller suppe, til sidstnævnte skal bruges:
1 stort løg, 2 porrer, 2 spiseskefulde smør, 10-12 mellemstore kartofler, 1 liter bouillon, 1 lauerbærblad, salt, peber, 2 dl. fløde, 1/2 pakke frosne ærter, 1 bundt purløg. Pil og skær løg i skiver, rens og skær porrer, svits begge dele i smør uden at de tager farve, skræl og skær kartoflerne i tynde skiver, kom dem ved og lad dem snurre med et øjeblik, hæld bouillon over og put lauerbær, salt og peber i. Lad suppen småsnurre i 20 minutter under låg, til kartoflerne er møre. Blend derefter det hele og hiv det tilbage i gryden igen. Tilsæt fløde og ærter, varm suppen igennem, smag til, drys klippet purløg på, server rygende varm.
Blomkål med hvidløg og sardeller
1 blomkålshoved, 4 fed hakket hvidløg, olivenolie, salt, peber, 2 hårdkogte pillede æg, 5 sardelfileter (små salte ansjoser, der fås i glas eller dåse), hakket persille. Damp blomkålen til den lige akkurat er mør, ikke blød, svits hakket hvidløg, hakket persille, hakket sardelfileter i god olivenolie, tilsæt efter nogle minutter hakket hårdkogt æg, salt og peber og lad simre lidt. Server blomkålen på et fad med sovsen hældt henover. Er glimrende garniture til en rødvinsmarineret stegt kylling.