Israels civil-forsvarsminister, Matan Vilnai. bekræfter i følge Reuters, at Israel er rede til at indgå en våbenhvile med de militante islamister i Gaza, som de seneste dage dage har sendt en sværm af missiler ind over det sydlige Israel.

- Der er opnået en forståelse, og i øjeblikket går udviklingen mod ro. Det virker, som om det er overstået, med mindre der i sidste øjeblik sker noget andet, siger ministeren til israelsk radio.

Bevægelsen Islamisk Jihad i Gazastriben, hvor Hamas sidder på magten, har taget ansvaret for beskydningen, der i følge israelske militærkilder har omfattet op mod 200 missiler.

Otte israelere er blevet såret af missilerne, der har en rækkevidde på 20 kilometer og medbringer 20 kilo sprængstof.

Våbenhvilen er forhandlet på plads med egyptisk mellemkomst, og en palæstinensisk kilde tæt på forhandlingerne siger, at de islamistiske grupper, Islamisk Jihad og Popular Resistance Commitees »er forpligtede« i forhold til våbenhvilen, men at de afventer om Israel vil overholde den.

Israel har svaret igen på missilerne fra Gaza ved at sende jagerfly ind og har blandt andet bombet våbendepoter og affyringsramper. Palæstinenserne oplyser, at 25 er dræbt under bombardementerne. Af dem var de 20 civile, siger de.

Israels eget missilforsvar har skudt adskillige af de indkomne missiler ned, men mange er slået ned på israelsk territorium og tvunget en halv million indbyggere til at søge ly i beskyttelsesrum.

Konflikten blussede op i fredags, hvor israelske fly med en præcisionsbombe dræbte en fremtrædende islamist i Gaza, der blev mistænkt for at planlægge et angreb mod Israel fra Egypten.

Missilerne menes smuglet ind i Gaza fra Egypten gennem tuneller gravet under grænsen. Under den årlange blokade mod Gaza, blev tunellerne også anvendt til at sende forsyninger ind til de 1,7 millioner indbyggere.