Den danske golfspiller Iben Tinning sluttede stærkt i Ladies German Open, da hun i dag gik de sidste 18 huller i tre under par. Det rakte til den samlede femteplads, som hun måtte dele med franske Patricia Lebouc Meunier, der i sidste weekend sikrede sig sejren i Ladies French Open ligeledes en afdeling af kvindernes europæiske tour.

Dermed var det anden gang i løbet af blot otte dage, at en kvindelig danske golfspiller sluttede som femtebedst. I Frankrig var det Christina Kuld, der som skarpeste dansker via en varm putter sneg sig med i top fem.

Mens Tinning samlet sluttede otte under par, måtte Kuld i Hamborg nøjes med en noget mere beskeden delt 51. plads hele 21 slag efter den vindende brite.

/ritzau/