Dagens leder, lørdag den 16. marts, af Henny Christensen

På et tidspunkt, hvor vælgerne siver fra Socialdemokraterne, landede en giftig sag i går på beskæftigelsesminister Mette Frederiksens (S) bord.

Hun mistænkes for at have skjult oplysninger om det reelle antal ledige, der ville miste retten til dagpenge som følge af de nye, strammere regler.

I januar offentliggjorde beskæftigelsesministeren, at op mod 23.000 ledige ville miste dagpengeretten i første halvår af 2013. Et voldsomt tal, fordi ministeriets hidtidige skøn var 7.000-12.000. Og særdeles kritisabelt, mener Enhedslisten, fordi ministeren havde de nye oplysninger allerede i begyndelsen af december i fjor.

Selv siger Mette Frederiksen, at det var nødvendigt at runde regeringens økonomiudvalg, før tallene kunne lægges frem.

I går varslede Enhedslisten, at både Mette Frederiksen og ’hadeobjektet’, finansminister Bjarne Corydon, skal afkræves svar om tallene i kommende samråd.

Naturligvis er det dybt problematisk, hvis der kan sås tvivl om en ministers dyrebareste eje - troværdigheden. Lige nu virker det dog ikke sandsynligt, at Enhedslisten vil erklære mistillid til nogen af ministrene, men regeringen er under voldsomt pres fra sit parlamentariske grundlag, der ikke blot vil se til, mens de store reformer forhandles med Venstre.

Forsvarsminister Nick Hækkerup (S) mærkede også vreden i ugens løb og fik travlt med at undskylde og forklare sig i sagen om de afghanske tolke.

De seneste dage har udstillet det elendige forhold mellem regering og støtteparti. Tilliden er forduftet, og folk i Enhedslisten er fristet af at tage den første ministerskalp.

Mon ikke Mette Frederiksen i dag ærgrer sig over, at hun ikke ringede til Enhedslistens folk med den vigtige information om, at situationen med de ledige så værre ud end forventet. Så havde hun måske været en del af den aktuelle ballade foruden.

DELTAG I DEBATTEN NEDENFOR