ENGLAND: Er der overhovedet nogen vej ud af England for Julian Assange? Kan WikiLeaks-stifteren komme forbi, igennem, over eller under den mur af parate politifolk, der omringer ham på Ecuadors ambassade i London?

For én detalje er, at han nu har fået asyl af Ecuador og ved at opholde sig i landet vil være i sikkerhed fra engelske myndigheder og svenske anklagere, der vil have ham dømt for seksuelle overgreb på to kvinder og muligvis udlevere ham til videre retsforfølgelse i USA.

En helt anden er, at han først skal over på den anden side af Jorden.

Det meste tyder på, at en flugt fra ambassaden i London bliver kropumulig. For en horde af politifolk - nogle siger mere end 40 - omringer ham og er klar til at snuppe ham, hvis han skulle træde ud af bygningen. Samtidig holder seks betjente vagt inde i bygningen, der har flere funktioner end ambassade. Alle udgange er blokeret, og engelske myndigheder bruger op mod en halv million kroner om dagen på at være klar.

Assange skal med andre ord være en snedig ål, hvis han skal igennem de fine, engelske netmasker omkring ham.

Men der findes mindre smuthuller for Assange.

Det første - og vel nok mindste - er, at Assange ved at blive tildelt ecuadoriansk statsborgerskab og gjort til medlem af ambassadens personale vil få diplomatisk immunitet og på den måde er beskyttet fra anholdelse. Men diplomatstatus skal anerkendes af værtslandets regering, og det sker næppe.

Det andet er, at Ecuador kan udnævne Assange til landets FN-repræsentant. Det vil gøre ham immun over for anholdelse i farten mellem FN-møder. En FN-generalforsamling vil kunne fravriste ham rollen, men sådan en forsamling tager længere tid at arrangere end selve flugten.

Det tredje er, at han kan blive smuglet ud i en såkaldt diplomatforsendelse. En pose eller en kasse for eksempel.

Det er sket før. For 28 år siden blev en korrupt nigeriansk eksminister for eksempel kidnappet ved sit hjem i London, bedøvet og puttet i en kasse i et forsøg på at få ham sendt til retsforfølgelse i Nigeria. Men kidnapperne glemte at mærke kassen som diplomatforsendelse, hvilket gav tolderne i Stansted Lufthavn ret til at åbne kassen. Det gjorde de - og fandt ministeren.

To år tidligere, under Falklandskrigen i 1982, brugte den argentinske regering desuden diplomatforsendelser til at smugle miner til deres ambassade i Spanien, så minerne kunne blive brugt til at sabotere engelske krigsskibe ud for Gibraltar. Men det spanske politi opdagede nummeret og forhindrede angrebene.

Så sent som i år blev 16 kilo kokain sendt til FNs hovedkvarter i New York forklædt som diplomatforsendelse, ligesom 40 kilo kokain på samme måde blev sendt i en diplomatpose fra Ecuador til Italien, men blev opdaget af tolderne.

Når alt kommer til alt kan ingen endnu trylle eller teleportere. Heller ikke ecuadorianere. Assange skal igennem en havn eller en lufthavn for at komme væk, og hvis toldere mistænker en diplomatforsendelse for ikke at indeholde diplomatmateriale, har de ret til at åbne den. Og mon ikke det engelske politis annoncerede brug af varmefølsomme detektorer i sidste ende får Assange på andre tanker?

Hvem ved?

Foreløbig må verden vente med at høre fra WikiLeaks-manden til søndag, når han for første gang efter Ecuadors asyltilbud taler til offentligheden.