Hovederne kommer alligevel ikke til at rulle på de fusionerede Hvidovre og Amager Hospitaler til trods for en regnefejl på 38 millioner kroner.
Torsdag bekræftede hospitalsdirektør Torben Ø. Pedersen ellers over for Berlingske Nyhedsbureau, at 85 stillinger skulle nedlægges, hvoraf nogle af dem ikke kunne undgå at blive afskedigelser. Men nu har hospitalet ændret mening.
- Vi har besluttet, vi ikke vil afskedige medarbejdere. Det kommer til at betyde, at realiseringen af sparemålene kommer til at tage lidt længere tid, fordi vi så skal omplacere, siger Torben Ø. Pedersen.
Han forklarer, at besparelserne på personalesiden skal gennemføres ved naturlig afgang, sådan at når medarbejderne af sig selv forlader en stilling, bliver den ikke genbesat.
Spørgsmål: Kan det ikke komme til at tage flere år?
- Nej, det vil det ikke. Vi har en personaleudskiftning på omkring 500 om året. Det kan dog være visse personalegrupper, hvor der ikke er så stor udskiftning. Der kan vi få problemer med at få en udskiftning hurtigt. Men på de store personalegrupper som plejepersonalet, så vil det i hvert fald være løst inden for et år. Også inden det, siger han.
Spørgsmål: Så er der noget konkret bud på, hvor lang tid det kommer til at tage? Taler vi år eller måneder?
- Vi taler måneder, siger Torben Ø. Pedersen.
Samtidig forsikrer han om, at ingen medarbejdere ender i stillinger, som de er underkvalificerede til.
Den alternative besparelsesmetode betyder, at hospitalerne i længere tid end forventet kommer til at køre med driftsunderskud.
- Vi laver jo et ansættelsesstop, og så de, der mangler medarbejdere, må tage fra dem, der er blevet tilovers andre steder. Og så på et eller andet tidspunkt sparer vi ved det, siger han.
Spørgsmål: Og det forventer I, at regionen vil sige god for?
- Det ved jeg ikke. Vi kommer jo nok til at betale i sidste ende, men jeg kan ikke sige, hvordan vi løser det. Der er selvfølgelig risiko for, at vi kommer ud af 2012 med et større underskud, end vi havde regnet med. Men så må det blive sådan, og så må vi betale tilbage senere, lyder det fra Torben Ø. Pedersen.
Serviceniveauet på Amager Hospital er i dag betydeligt højere end på Hvidovre, fordi der er mere personale på Amager. Konsekvensen af besparelserne på Amager Hospital er en forringelse af serviceniveauet for patienterne. Dermed vil servicen ifølge direktøren ende på højde med Hvidovre Hospital.
Hvor der yderligere skæres, er endnu ikke fast besluttet.