Der er gang i grænsehandlen. For første gang indrømmer skatteministeriet, at man i flere år har undervurderet salget af sodavand og øl i grænsebutikkerne, skriver Jyllands-Posten.I en opsigtsvækkende udtalelse siger Skat, at man nok har skønnet op mod 50 procent for lavt igennem flere år. Og det reelle tal ligger også væsentligt højere end de seneste officielle tal, når man korrigerer for salg af øl til svenskere og nordmænd.

I 2009 vurderede Skat, at danske bryggerier solgte 100 millioner liter læskedrikke og 85 millioner liter øl til danskerne ved grænsen. Men enten må det tal være sat alt for lavt eller også eksploderede tallet pludselig i 2010 og 2011.

For ifølge revisionskoncernen Deloitte solgte Bryggeriforeningens medlemmer sidste år 181 millioner liter øl og 220 millioner liter sodavand til butikkerne ved grænsen. Det er næsten dobbelt så meget som de hidtil officielle tal.

Skatteministeriet anfægter ikke tallene, men siger, at man ikke kan sætte direkte lighedstegn mellem bryggeriernes salg til grænsen og danskernes indkøb. Man skal blandt andet justere for den mængde øl og sodavand, som ryger i svenskernes indkøbsvogne. Men selv når man gør det, har skat tilsyneladende undervurderet grænsehandlen, erkender chefkonsulent i Skat, Tor Christensen.

- Vores tal for grænsehandlen med øl og sodavand har nok i en årrække været for lave. Salget ligger måske op mod 50 procent højere end vores tal fra 2009. Det skyldes primært, at vores skøn for den illegale handel har været for lav, siger han til Jyllands-Posten.

Selv om salget af sodavand og øl ligger væsentligt over de tidligere skøn, mener ministeriet ikke, at det rykker ved, at den samlede grænsehandel fortsat ligger på mellem 9 og 13 milliarder kroner. Det skyldes blandt andet, at danskerne køber mindre ind af andre varegrupper.

Der findes ingen endelig opgørelse over svenskernes køb af øl ved grænsen. Men analyseinstituttet ACNielsen har tidligere anslået, at det lå på omkring 40 millioner liter. Trækker man dem fra det samlede grænsesalg, køber danskerne stadig omkring 140 millioner liter grænseøl mod ministeriets tal på 85 millioner liter - det svarer til omkring hver fjerde øl, der drikkes i Danmark.

BNB