Mandag aften forlod Lars Kastrup-Jensen sit og familiens hjem i Odder. Siden har ingen set den 49-årige familiefar.

Hans kone og deres børns bekymring vokser sig større og større for hvert minut der går. Lars Kastrup Jensen forlod nemlig hjemmet uden at tage insulin med, som er livsvigtig for ham, da han lider af sukkersyge.

Lars Kastrup Jensen er to gange før blevet dårlig, når han ikke har fået sin medicin, og hans kone er bekymret for, at det samme kan være sket igen.

- Han ved ikke selv, hvem han er, og hvor er han henne, når det sker. Derfor skal råbes højt om, at han er væk, så han kan få hjælp. Han er ikke typen, der selv ville henvende sig for at få hjælp, siger Tenna Kastrup Jensen, der er gift med Lars.

Nu appellerer hun til alle om at hjælpe med at finde hendes mand og børnenes far.

- Jeg håber, at vi kan få hjælp til at finde ham, for han kan ikke tage vare på sig selv, fordi han ikke har fået sin insulin. Kig ind i bilen, hvis I ser en der ligner den og vær opmærksom på, om I ser en, der ligner Lars, siger hustruen.

I hjemmet i Odder er Tenna Kastrup Jensen omgivet af de nærmeste venner og familie. Sammen med sine to sønner, Lars voksne søn på 22 år og parrets to døtre på fem og ti år holder hun fast i håbet om, at han nok skal komme hjem igen.

- Det er en rigtig svær situation for os alle og særligt for børnene. Det er rigtig hårdt, siger Tenna Kastrup Jensen om de mange følelser hun og børnene kæmper med.

- Jeg er rigtig ked af, at det ikke er blevet taget alvorligt hos politiet. Det er ikke bare en mand, der nedtrykt og er gået hjemmefra. Det er en mand, der ikke har sin livsvigtige medicin på sig.

Familien og venner gør selv alt, hvad der står i deres magt for at finde Lars Kastrup Jensen.

- Vi har selv været ude og lede, vores venner har ledt og hele Odder har ledt, men han er ikke blevet fundet, fortæller Tenna Kastrup Jensen.


Østjyllands Politi, som ifølge en pressemeddelelse torsdag formiddag stadig står uden afgørende spor, beder fortsat offentligheden om hjælp til at finde Lars Kristian Kastrup Jensen, der forlod hjemmet i Odder mandag den 20. maj 2013 ca. kl. 2200 i nedtrykt sindstilstand.

Han forlod bopælen kørende i en Ford S-Max personbil med registreringsnummeret GW29594.

Lars Kristian Kastrup-Jensen beskrives som: Mand, 49 år, dansk, ca. 190 cm høj, almindelig af bygning, karseklippet, bærer briller og var iført blå forårsjakke med hætte og stribet fór, hvid T-shirt og jeans. Han har tatoveret navne og stjernetegn på begge overarme.

Hvis man har set Lars Kristian Kanstrup-Jensen eller har oplysninger om hans færden, kan man kontakte Østjyllands Politi på telefonnumrene 114 eller 8731 1448.