Sammen med sin hustru lagde tyske Ernst Bechstein sig til at blunde på nogle solsenge om bord på det cruiseskib, der skulle sejle dem hjem fra en hyggelig ferie i Italien. Men da han vågnede, var hustruen væk.
Først to måneder senere lykkedes det at finde hende. Liggende død et sted, hvor man skulle tro, der var blevet ledt.
Sammen med hustruen Imelda var 74-årige Ernst på vej hjem til München fra Sardinien, hvor de havde tilbragt en uge for at komme væk fra det grå efterårsvejr. Men efter de steg om bord på færgen 'Sharden' fra firmaet Tirrenia den 30. oktober, gik alt galt.
Det skriver det engelske medie Mirror.
»Vi slappede af i nogle liggestole. Da jeg vågnede senere, var min kone forsvundet,« forklarer Ernst.
Blev fundet to måneder senere
Den pensionerede mand begyndte at lede over alt på færgen, som kan bære op til 2.908 passagerer og 850 biler, men han kunne ikke finde det mindste spor efter hende. Heller ikke besætningen, som skibets kaptajn havde sat til at hjælpe med at lede, kunne finde den forsvundne kvinde.
Flere frygtede, at hun kunne være faldet over bord. Eller at hun kunne have været offer for en forbrydelse.
Det skulle dog vise sig, at sandheden var en helt anden. To måneder senere blev hun nemlig endelig fundet - liggende død om bord på fartøjet i en af besætningens ventilationsskakter.
Imelda blev 74 år.
Kritiserer nu eftersøgningen af hende
Ifølge Ernst Bechstein kunne hans hustru nogle gange godt blive desorienteret, og han tror, at hun måske kan være vågnet og have forvildet sig ind i færgens maskinrum, hvor hun kan være snublet og faldet ind i skakten.
»Hun burde ikke kunne være gået ind i maskinrummet, det burde have været lukket af,« siger Ernst, der nu stærkt kritiserer besætningen for ikke at have ledt færgen ordentligt igennem for at finde hans hustru.
Han mener, hans hustrus liv måske kunne have været reddet, hvis hun var blevet fundet i tide.
En nylig obduktionsrapport har ifølge Mirror vist, at Imelda døde den samme nat, som hun forsvandt. Der blev på hendes krop ikke fundet tegn på vold eller andre tegn på, at en forbrydelse kunne have været begået.
Kun mærker fra hendes fald ned i skakten.
Hendes lig befinder sig stadig i Italien, da det endnu ikke er blevet frigivet af myndighederne.
Ernst håber derfor nu blot, at han snart kan få hende sendt hjem.
»Jeg vil i det mindste gerne kunne begrave min kone. Hun burde endelig kunne få sit sidste hvilested,« siger han.
