Navnet Robert er måske ikke et navn, der lige umiddelbart giver genlyd i den danske reality-verden.

Men tilbage i 2003 deltog den dengang 22-årige Robert i tredje sæson af det populære tv-program Big Brother. Og her var Robert med til at skabe en sensation, da han gjorde en anden Big Brother-deltager, færøske Sissal, gravid inde i huset.

Parret blev imidlertid begge stemt ud af huset, men kunne lykkeligt fortælle pressen måneder efter, at deres lille dreng Kornelius nu var kommet til verden. Og dermed blev Sissal og Robert det første par til at undfange en baby i det verdensberømte hus.

Siden har man intet hørt fra nogen af dem.

Lige indtil tirsdag aften, hvor Robert pludselig tonede frem i de danske fjernsynsstuer i DR-programmet 'Løvens Hule', hvor iværksættere kan præsentere deres forretninger for fem pengestærke forretningsmænd- og kvinder - heriblandt Hummel-stifteren, Christian Stadil, grundlæggeren af Just-Eat, Jesper Buch, og Ilse Jacobsen, stifteren af det populære tøjbrand af samme navn.

Den tidligere Big Brother deltager præsenterede de fem 'løver' for sin forretning, it-virksomheden Crowdio, med så stor en tiltro, at han efterspurgte 4 millioner kroner for otte procent af virksomheden mod hjælp til at udvide forretningen yderligere.

Og den høje pris fik alligevel løverne til at måbe lidt. Ikke mindst fordi det hidtil er det største efterspurgte beløb i programmets danske historie, men også fordi at der tilsyneladende var ret stor tvivl om, hvad for en forretning Crowdio egentlig var.

Selv efter flere uddybende forklaringer havde de fem løver svært ved at forstå, hvilket produkt Crowdio tilbød, ligesom præsentationen af virksomheden heller ikke faldt i god jord.

»Tillykke med den højeste værdiansættelse. Tillykke med prisen for den ringeste visuelle præsentation jeg har set. Sådan en fornuftig fyr som dig, du virker jo super fornuftig, men den værdiansættelse er jo helt på månen,« lød det fra Jesper Buch.

»Hvordan kan du komme herind, sådan en fornuftig mand som dig, og fortælle os, at din forretning er 50 millioner kroner værd i dag,« tilføjede han undrende.

Ligesom Ilse Jacobsen efterfølgende konstaterede, at »det der var sgu for dårligt.«

Og herefter fortsatte de fem løver ellers med at stille undrende spørgsmål og på skift kalde Roberts præsentation og værdiansættelse for »arrogant«, mens en lettere rystet Robert desperat forsøgte at finde fodfæste og argumentere for, hvorfor hans virksomhed er så mange penge værd.

Samtidig fandt løverne det en smule mærkværdigt, at Crowdio med en omsætning på 132.000 kroner skulle være 50 millioner kroner værd.

Som du nok allerede har gættet, så var der ingen af de erfarne iværksættere, der havde lyst til at pumpe penge i Robert og Crowdio. Derfor måtte den tidligere Big Brother-deltager slukøret forlade panelet og selv konstatere, at nu skulle 'snuden i sporet', og der skulle arbejdes videre med virksomheden.