Nyder man vinterferien i Hamborg i disse dage, kan man for en kort stund foranlediges til at tro, at kronprinsesse Mary stiller op til det lokale kommunevalg. Men bare rolig, der er blot tale om en tysk politiker, der ligner.
Den tyske 'Mary-look alike' er blevet spottet på en lang række valgplakater i Hamborgs gader, da kvinden på valgplakaten, Katja Suding, stiller op til lokalvalg i Hamborg for partiet Freie Demokraten (Frie Demokrater, red.).
Katja Suding, der er partiets politiske leder i Hamborg, har været medlem af partiet siden 2006 og har desuden præsteret at øge partiets mandater i bystyret i Hamborg under sit lederskab.
Det er imidlertid ikke kun på udseendet, at kronprinsesse Mary og hendes tyske 'look alike' har ligheder. De har begge fuldført en universitetsuddannelse og har også begge arbejdet inden for kommunikation og marketing.
Læs også:
Katja Suding er 39 år, og privat er hun gift og har to børn.
Flere dobbeltgængere
Det er imidlertid langt fra første gang, at andre kvinder er blevet forvekslet med kronprinsesse Mary.
Læs også:
I medierne er kronprinsesse Mary og prinsesse Marie tidligere blevet beskrevet som to dråber vand, der også har samme fællestræk i livet. Senest er Mary blevet sammenlignet med den britiske hertuginde af Cambridge, Kate, for deres slående ligheder, hvad angår udseende og påklædning.
Læs også: