Ledelsen på Nordsjællands Hospital - Hillerød - undskylder voldsom overbelægning med vinterepidemier, men problemerne har været kendt siden i sommer
Forholdene på akutmodtagelsen på det tidligere Hillerød Hospital, nu Nordsjællands Hospital, et af hovedstadens helt store sygehuse, har sejlet gennem hele vinteren. Flere timers ventetid i akutmodtagelsen, kaoslignende tilstande med massiv overbelægning og personale på sammenbruddets rand har været hverdag på sygehuset i Nordsjælland.
Hidtil har hospitalsdirektør Suzanne Aaholm beskrevet forholdene som ’ekstraordinære’ og forklaret, at kaosset skyldes en streng vinter med sejlivede og langvarige roskildesyge- og influenzaepidemier.
Men en intern mailkorrespondance, som BT er kommet i besiddelse af, afslører nu, at hospitalsledelsen har været fuldt ud bevidst om, at de massive problemer på akutmodtagelsen har eksisteret gennem meget længere tid.
Mailkorrespondancen begynder helt tilbage i juli 2012, da Rikke Sund Nordahl, der i foråret og sommeren 2012 var ansat som læge i en uddannelsesstilling på hospitalets akutmodtagelse, advarer om forholdene.
I mailen, med emnet ’Bekymringsmail om akutafdelingen på Hillerød Hospital’, skriver Rikke Sund Nordahl bl.a., ’at patienter har ligget i hestebokse uden privatliv’, og at en skolepige derfor kunne se direkte ind til en patient, der fik anlagt kateter (for at tømme blæren for urin). Ledende overlæger, tillidsrepræsentanten og hospitalets vicedirektør modtog mailen.
Flere timers ventetid
Nogle timer efter at mailen bliver sendt tilbage i juli, svarer den ledende kirurgiske overlæge. Han ’synes ikke, det lyder godt’. En uge senere besvarer også akutafdelingens ledende overlæge, at ’han deler de nævnte bekymringer’.
Voldsomt underbemandet
Han forklarer videre, at akutmodtagelsen er ’voldsomt underbemandet’, at ’arbejdsgange er gået i stykker’ og endelig skriver han, at man siden maj måned 2012 ’har haft 40 % flere patienter, end der er normering og plads til’.
De massive problemer på Hillerød Hospital - der efter 1. februar favner 310.000 patietner, da det blev lagt sammen med Helsingør og Frederikssund Hospitaler og samtidig skiftede navn til Nordsjællands Hospital - sker efter en vinter, hvor de danske hospitaler, og Nordsjællands Hospital i særdeleshed, har været udsat for voldsom kritik. Patienter og pårørende har brokket sig i lokalpressen, og til TV2 Lorry fortalte sygeplejersker på hospitalet, at de havde så travlt, at de frygtede for patientsikkerheden.
Men problemerne og hospitalets generelle overbelægning, som i den seneste opgørelse lå på 111 pct., er altså blevet undskyldt som sæsonbetonet.
Ikke et vinterproblem
Det giver læge Camilla Rathcke dog ikke meget for. Hun var vidne til kaotiske forhold på Hillerød Hospital allerede sidste sommer. Camilla Rathcke er også næstformand i Yngre Læger og holder for tiden orlov grundet overenskomstforhandlinger. Hun kan dog nikke genkendende til Rikke Sund Nordahls beskrivelser af akutmodtagelsen.
- Belægningsproblemet er ikke isoleret til om vinteren. Vi så det også på Hillerød Hospital i sommer, og jeg oplever det som et sted med generel meget høj aktivitet og mange patienter. Derfor kan det heller ikke på Hillerød Hospital forklares med, at det er vinter, eller at det skyldes en influenzaepidemi, siger Camilla Rathcke.
Hun nævner, at forholdene også blev kritiseret fra flere sider, dengang akutmodtagelsen blev indrettet, som den ser ud i dag. Og det mener hun ikke, at direktionen har forholdt sig til.
Hvad siger patienter og pårørende ved Akutmodtagelsen?på Nordsjællands Sygehus?
Fakta om Hillerød Hospital
Hillerød Hospital blev pr. 1.februar til Nordsjællands Hospital, da det blev slået sammen med Frederikssund og Helsingør Hospitaler. Akutmodtagelsen i Helsingør er lukket, og derfor favner Hillerød nu 310.000 indbyggere i Nordsjælland.
Akutmodtagelsen kan have patienter, der kommer ind gennem skadestuen, indlagt i op til to døgn, før de bliver flyttet til en medicinsk afdeling. Både ambulancekørsel og selvhenvendelse foregår gennem akutmodtagelsen.
Hillerød Hospital er lige nu under ombygning flere steder, så det kan holde trit med virkeligheden indtil det nye supersygehus, Nyt Hospital Nordsjælland, står færdigt i 2020.