Blop siger det, når pingvinerne hopper i vandet. 

Læs også: Legoland bliver Polarland

Derfor er det et godt navn til Legolands første pingvin, mener Jonathan Holmbo Arentoft.

Det mener både Legoland og Rejseliv også, og Jonathan fra Højbjerg ved Århus vinder således konkurrencen om at finde et navn til den første pingvinunge i forlystelsesparken, og dermed også et ophold i Legoland for hele familien.

Det har ikke skortet på forslag. Over 700 har deltaget i konkurrencen og sendt mails med navne, og det har været svært at vælge mellem de mange muligheder.

Men Blop blev det, og længe varer det ikke, før Legolands første pingvinunge selv blopper i vandet. Ungen er vokset og vokset, siden den kom ud af ægget 13. juli. På fem uger er den blevet næsten lige så stor som sin mor og far. Den virker endda tykkere i sin vamsede grå dun-dragt, som den så småt er begyndt at skifte. Først når den har fået sin sort-hvide vandtætte fjerdragt, er den svømmeklar. Men den er blevet stor nok til at bevæge sig mere rundt på egen hånd i Polarland, og den og de ældste unger er begyndt at finde sammen i »pingvinbørnehaven«, hvor de sammen går på opdagelse.

Om Blop er en han eller en hun, vides endnu ikke. Det afgøres først med en DNA-test, som gennemføres i den nærmeste fremtid. Legoland vil teste alle unger på én gang, og siden konkurrencen om at navngive den første pingvinunge blev sat i værk, er der kommet yderligere to pingviner til verden, så der nu er i alt syv.

»Vi er meget stolte af at have fået hele syv unger efter kun at have haft pingvinerne i godt et år. Det er et tegn på, at de trives, og faktisk har det været overvældende, at der er kommet hele syv unger,« siger Legolands pressekoordinator, Julie Møller Sloth.

Hun er også overvældet over den interesse, der har været for at navngive den første unge. 

»Det var svært at vælge, men Blop passer jo rigtig godt til både en dreng og en pige.« 

Læs også: Hvilke dyr kan du se hvornår?