Sommerdagene med masser af sol var onsdag morgen tilsyneladende et overstået kapitel, og store dele af landet vågnede op til regn, flere steder endda meget heftig nedbør på grænsen til skybrud.

- Der har været godt gang i den flere steder i Jylland, og vi har allerede fået uofficielle meldinger om 15 til 20 millimeter regn, siger vagthavende meteorolog Lars Henriksen fra DMI onsdag morgen.

Sent onsdag aften blev risikovarslet om skybrud opgraderet til et egentligt varsel, da prognoserne blev mere sikre. Varslet omfattede hele Jylland bortset fra de nordligste egne, Fyn, Vest- og Sydsjælland samt Lolland og Falster.

- Her til morgen regnede det i Storbæltsregionen, men om det når skybrud er nok tvivlsomt. Det ser ud til, at regnvejret svækkes, jo længere det kommer mod øst, siger Lars Henriksen.

Varslet opretholdes dog over Vest- og Sydsjælland samt Lolland-Falster. Samtidig er der udsendt risikovarsel for Nord- og Østsjælland samt Bornholm.

På DMIs hjemmeside er de varslede områder markeret med farven gul. Skybrudsvarsling udsendes, når der er risiko for, at der vil falde 15 millimeter nedbør eller derover inden for højest 30 minutter.