Brøndbys finske keeper Lukas Hradecky har været fremragende i den netop overståede sæson, hvor de blågule sluttede på en fornem tredjeplads. Det har vakt interesse fra klubber i store europæiske ligaer.

BT erfarer, at der både i Tyskland, Portugal og England er hed interesse for den finske landsholdsmålmand, der tegnede sig for imponerende 15 clean sheets i Superligaen i den forgangne sæson.

Særligt i Premier League er interessen stor, og som det har været fremme, er det klubber som Crystal Palace, Southampton og Swansea, der er med i jagten på 25-årige Hradecky, der nu har tilbragt to sæsoner i Brøndby og har yderligere to år tilbage af kontrakten med vestegnsklubben.

Finnen blev besigtiget af repræsentanter fra Swansea under en landskamp mod Nordirland i foråret. Waliserne er på udkig efter en erstatning for den tyske veteranmålmand Gerhard Tremmel, der har forladt Michael Laudrups tidligere klub.

Ender det med et sommerskifte til Premier League, vil det være en drøm, der går i opfyldelse for Lukas Hradecky. Målmanden har ved flere lejligheder slået fast, at Premier League er førsteprioriteten i tilfælde af et klubskifte.

»Det er klart den bedste liga i verden. En dag, håber jeg, så kan man ikke sige nej. Det er bare at fortsætte med at arbejde,« sagde Lukas Hradecky for lidt over en måned siden til bold.dk.

Brøndby har en erklæret målsætning om at indhente 15 millioner kroner i transferindtægter, hvoraf noget af beløbet allerede er hentet ind. Et salg af Lukas Hradecky vil uden problemer indfri ambitionen, da Brøndby vil kræve et stort millionbeløb for at afskibe profilen. Ellers vil de holde på Hradecky, der er en vigtig brik i ambitionen om at nå til tops i Superligaen.

Søndag sagde sportschef i Brøndby, Per Rud, til TV3 Sport:

»Jeg ser det som usandsynligt, at Lukas ryger i det her transfervindue, og det gør jeg, fordi der ikke har været nogle henvendelser omkring det. Men det er klart, at når der er så meget snak, bliver man nødt til at sige 'nåh, kommer det lige pludselig', og derfor kigger vi selvfølgelig efter målmandserstatninger. Men tro mig, det ligger ikke i kortene, at Lukas er væk.«

Det kan dog ændre sig, hvis den hede interesse udvikles til konkrete bud.

Bt.dk har forholdt oplysningerne til Lukas Hradeckys agent, Mikkel Nissen. Herfra er ordlyden knap: »Ingen kommentarer«.