Der er kun en Zlatan Ibrahimovic. Mandag aften blev han hædret med sin 10. guldbold i træk som årets spiller i svensk fodbold, og det var samtidig hans 11. gennem hele karrieren.
Samtidig blev det afsløret, at man har besluttet at hædre den svenske megastjerne med en statue, som skal stå ude foran det svenske nationalstadion, Friends Arena.
»Det føles helt uvirkeligt. Drengen fra Rosengård får sin egen statue i Sveriges hovedstad.«
I begrundelsen for at tildele Zlatan endnu en guldbold, blev hans indsats i playoff-kampene mod Danmark fremhævet.
»”Zlatan Ibrahimovic får guldbolden for fortsatte indsatser på højeste niveau. For sine afgørende præstationer i EM-playoff-kampene mod Danmark, hvor han førte landsholdet til EM, og for endnu et vindende forår med en ligatitel med PSG, for skiftet til Manchester United. En karriere uden modstykke belønnes nu med en 11. guldbold,« lød ordene ifølge aftonbladet.se, inden Ibrahimovic kom op på scenen.
»Nu har jeg en hel start-ellever derhjemme. Året, som er gået, eller sæsonen, er gået fantastisk godt. Jeg fik lavet 50 mål, og det var en af mine målsætninger, og at føre Sverige til EM var også et af mine mål.«
Han værdsatte uden tvivl, at der fremover skal stå en statue af ham foran Friends Arena.
»Mange tænker nu 'hvorfor ham?' og så videre. Men efter det hårde arbejde, som man har udført, 15 år på landsholdet og 20 år med min egne klubkarriere, så føles det som, at man bliver værdsat. Drengen fra Rosengård får sin egen statue i Sveriges hovedstad. Det plejer man først at gøre, når man dør, men jeg føler mig stadig levende. Den dag jeg dør, vil den her leve videre for altid. Så tak,« sagde han.
Selvom han er glad for få rejst en statue af sig selv, nægtede han, at den skulle være nøgen, som billedhuggeren Peter Linde ellers havde ønsket.
»Vi har været uenige mange gange. Han er en kunstner, jeg er en kunstner. Men efter som det handler om mig, vil jeg ikke have, at hele verden skal se mig nøgen. Det er der kun en person, som skal. Men den er blevet god. Den er stor, den er mægtig.«
Udover guldbolden blev Zlatan også hædret som Årets Angriber. Tidligere på aftenen var danske Pernille Harder også blevet hædret som Årets Angriber og som den mest værdifulde spiller i Damallsvenskan.