På fredagens møde i Socialdemokraternes hovedbestyrelse og med partiets kredsformænd var der grundlæggende opbakning til den politik, regeringen fører, fortæller Helle Thorning-Schmidt.

Socialdemokraternes enkelte medlemmer er ikke altid hundrede procent enige med regeringens beslutninger, men grundlæggende er der opbakning til den politik, som statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og den danske regering fører. Det var konklusionen efter et møde i Socialdemokraternes hovedbestyrelse og med partiets kredsformænd fredag, fortæller statsministeren.

»Den diskussion, vi har haft i aften, har været stille og rolig. Vi behøver ikke altid være hundrede procent enige, men der er en grundlæggende opbakning til, at Socialdemokraterne har fået styr på dansk økonomi i modsætning til, hvad de borgerlige havde,« siger hun.

Flere af socialdemokraternes kredsformænd har ellers i den sidste uges tid været ude at kritisere socialdemokraternes formand og landets statsminister for at føre en politik uden en rød tråd og for, at der er for stor afstand mellem toppen og bunden i partiet. Enkelte kredsformænd slog endda fast, at de helst så Helle Thorning-Schmidt gå af som formand, og at hun dermed overlod posten til en anden.

Men ønsket om en ny formand blev slet ikke luftet under fredagens møde, fortalte statsministeren efterfølgende, og på spørgsmålet om, om statsministeren gennem debatten og sin lange tale til partifællerne har fået sat en prop i kritikken fra baglandet, lød svaret:

»Jeg tror altid, der vil være nogen, som ikke er helt enige i vores politik, og sådan vil det være i et stort parti. Det kan vi sagtens leve med. Men de fleste er enige i den retning, vi har lagt for Danmark og kan godt se, at den er helt anderledes end den, de borgerlige ville have lagt.«

Statsministeren lagde i sin tale til sine partifæller blandt andet vægt på det arbejde, som den socialdemokratisk ledede regering har sat i værk for at vende den danske økonomi til det bedre.

»Jeg har sagt på mødet, at vi har sikret, at der er styr på økonomien, og at vi har givet mulighed for at udvide den offentlige sektor. Vi siger nej tak til Venstres nulvækst, for vi vil gerne have en stor offentlig sektor, der gør, at vi kan gøre mere for vores syge, vores ældre og vores børn. Alle de mennesker, som socialdemokrater er optaget af at gøre noget for,« siger hun.