Alberto Contador har stort set allerede slukket sin drøm om en Grand Tour-double, før Tour de France for alvor er gået i gang. Efter Tourens første to bjergetaper er spanieren fire minutter efter løbets førende rytter Chris Froome, der virker uovervindelig.

Efter onsdagens tur over Col du Tourmalet var Alberto Contador nærmest resignerende over for Froomes styrke.

»Jeg havde det bedre end i går, men det tager tid for min krop at restituere. Det havde været bedre, hvis ikke det var så varmt. Men det er ærgerligt, at min ben ikke er så gode som sidste år, hvor de var fantastiske,« siger han.

Alberto Contador tabte tid til Chris Froome ved både prologen, sidevindsetaperne og holdtidskørslen og efter det store tidstab på løbets 10. etape, ser det umuligt ud at nå Chris Froome og lave den første Grand Tour double, (sejr i både Giro D' Italia og Tour de France) siden Marco Pantani i 1998.

Alberto Contador kan glæde sig over, at hans holdkammerat Rafal Majka vandt onsdagens bjergetape, samt at holdets sprinter, Peter Sagan, snuppede den grønne pointtrøje.

Torsdag skal rytterne over fire bjerge, hvor to er kategori-1, mens etapen ender på toppen af Plateau de Beille, som er uden for kategori.